Jak to jest, że jedna z najbogatszych gmin w kraju, ulokowana w niezwykle strategicznym i atrakcyjnym miejscu na mapie, posiadająca niesamowite zasoby i potencjał, w rzeczywistości funkcjonuje jednak mizernie? Reputacja wątpliwa, śmieci w lasach, zombie na ulicach, złodzieje i handel w „kasynach”, imigrancie szaleńcy i przytłaczający brak pomysłu na to miejsce. Ot, taka gmina z energią.

Przyglądając się ostatnim wydarzeniom, jakie mają miejsce w naszej gminie, nieśmiało można wnosić, że faktycznie „idzie nowe”. Nowy Samorząd i jego ład można potraktować przysłowiem: „przyjdzie nowa miotła i pozamiata po swojemu”. Poprzednicy przez 12 lat rządów, jak się okazuje, pozostawili po sobie niezły bałagan, więc jest co zamiatać, ale póki co zostawmy politykę z boku. Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie to zamiatanie pod dywan.

„Nowe”, wykraczające poza mury urzędu jest być może jeszcze bardziej interesujące. Szczególnie dla wszystkich, którym nie są obojętne wizerunek i kondycja naszego miasta. Trudno przejść obojętnie obok faktu, że Bogatynia kojarzy się z „narkotykowym zagłębiem”, czy „stolicą narkobiznesu”, a tuż nieopodal, choćby w Radomierzycach można spotkać się opinią „eeee, tam to macie patologię”. Dotychczas słyszeliśmy, że takie opinie to tylko bluźniercze oszczerstwa uderzające w wizerunek gminy, ale… Może jednak w słowach Witolda Gadowskiego, dziennikarza śledczego (czerwiec 2017 r.), była drzazga prawdy kiedy mówił o układzie na rzecz wspierania narkobiznesu w Bogatyni? Przytoczmy kilka faktów na bazie publikacji jakie zaczęły się pojawiać niedługo po tych „oszczerstwach”:

1. Czerwiec 2017 – „Zatrzymany z tabletkami w Porajowie” (więcej)

2. Listopad 2017 – „Zlikwidowana fabryka „Piko” i rozbity gang narkotykowy w Bogatyni”, (więcej),

3. Listopad 2017 – „Aresztowania członków grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami” (więcej),

4. Styczeń 2019 – „Policjanci z Bogatyni podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej” (więcej),

Wspomniane zdarzenia powodują za pewne z jednej strony irytację, ale z drugiej, serce rośnie, a nadzieja powraca. Nadzieja na porządek w rodzinnym mieście. Nadzieja na normalność, perspektywę, nowoczesność i rozwój. Można się jednak domyślać, że w tej układance brakuje jeszcze kilku elementów. Poczekamy, zobaczymy…

Trudno się dziwić, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Kto nie widzi lub nie chce widzieć problemu wokół siebie, daje tym samym nieme przyzwolenie na trwający proceder. Przyzwolenie na kwitnący narkobiznes będzie owocowało kwitnącą przestępczością na ulicach miast, to też nie dziwota, że często słychać iż „strach wyjść wieczorem na miasto”. Proste.

Już w 2016 roku podczas projektu „Czytanie miasta”, przez ponad pół roku studenci m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, przeprowadzali w Bogatyni badania naukowe polegające na poszukiwaniu szczególnych znaków i symboli w przestrzeni ulic. Badając miasto, poznawali jego historię, problemy i radości. Na czele zespołu badawczego analizującego Bogatynię stanęła Pani Patrycja Grzyś z Uniwersytetu Gdańskiego, która przedstawiła wyniki badań podsumowanych Bogatynię sloganem „Czarne złoto, białe szaleństwo”. Prawda o „czarnym złocie”, czyli węglu jako bogactwie, którym obdarzył nasz region mówimy i chwalimy się już od dawna. Jakoś gładko przeszliśmy jednak obok tego, że tuż przy „czarnym złocie” pojawia się „białe szaleństwo”. Dla niewtajemniczonych może warto rozwinąć to zagadkowe określenie. Mowa o narkotykach z grupy stymulantów zwanych powszechnie PIKO, o zabarwieniu białym w postaci małych kryształków. Substancja jest silnie uzależniająca i w dłuższej perspektywie brania powodująca, w rzeczy samej, szaleństwo! Od dawna już zasadnym było zadanie sobie pytania „Cóż, może istotnie jest to problem tego regionu”? - Cicho, cicho, nikt nic nie wie… Gmina z energią.

Kilka wskazówek, które naszym zdaniem należałoby wprowadzić od zaraz w celu uzdrowienia klimatu panującego w naszym mieście:

- dobrze działający monitoring na ulicach,

- intensywne działania służb prewencyjnych,

- częste patrole służb w rejonach okolicznych miejscowości przede wszystkim przygranicznych,

- więcej skutecznych działań CBA i CBŚ

Pozostaje nadzieja, że podążając tropem dobrych praktyk uda się doprowadzić do sytuacji gdzie słowa „pochodzę z Bogatyni” będą brzmieć dumnie. Do takiego stanu, kiedy jedna z najbogatszych gmin w Polsce będzie jednocześnie przyjazna dla mieszkańców i przyjezdnych, atrakcyjna dla inwestorów, nowoczesna, piękna, innowacyjna, lubiana i faktycznie, będzie GMINĄ Z ENERGIĄ.

Z taką refleksją pozostawiamy czytelników.

Czytany 2120 razy
Udostępnij ten artykuł
Więcej w tej kategorii: « Szczęśliwego Nowego Roku 2019! Wygraj romantyczną kolacje dla dwojga [KONKURS WALENTYNKOWY] »

O Autorze

E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 komentarz

  • Piotrek Link do komentarza Sty 30, 2019

    Otoczyć murem i wysadzić w pizdu a z krateru zrobić ladne jeziorko z plażą

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WASZE ZDJĘCIA

'); jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1').insertBefore('#huge-popup-overlay_1'); var height = jQuery(window).height(); var width=jQuery(window).width(); if(width parseInt(jQuery('.pupup-element.active .right-block').height())){ if(jQuery('.pupup-element.active .image-block_1 img').height() > jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height()){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', }); } else{ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'98.8%', }); jQuery('.pupup-element.active .right-block').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'37.5%', 'padding': '0px 62px 0px 0px', }); } } else if(jQuery('.pupup-element.active .description').height() jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height() ){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'96%', }); } return false; }); jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1 .popup-wrapper_1 .right-block ul.thumbs-list_1 li ').on('click','a.img-thumb',function(){//thubnail neri meccnelna var width=jQuery(window).width(); var strsrc = jQuery(this).find('img').attr('src') if(width'); } if(jQuery('.pupup-element.active .image-block_1 img').height() > jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height()){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', }); } return false; }); jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1 .heading-navigation_1 .close').on('click',function(){//console.log("filter"); closePopup(); return false; }); /* */ jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1 .heading-navigation_1 .left-change").click(function(){ var height = jQuery(window).height(); var num = jQuery(this).find("a").attr("href").replace('#', ''); if(num >= 1){ var strid = jQuery(this).closest(".pupup-element").prev(".pupup-element").find('a').data('popupid').replace('#',''); jQuery('#huge_it_portfolio_pupup_element_'+strid).css({height:height*0.7}); jQuery(this).closest(".pupup-element").removeClass("active"); jQuery(this).closest(".pupup-element").prev(".pupup-element").addClass("active"); }else{ var strid = jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1").find(".pupup-element").last().find('a').data('popupid').replace('#',''); jQuery('#huge_it_portfolio_pupup_element_'+strid).css({height:height*0.7}); jQuery(this).closest(".pupup-element").removeClass("active"); jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1").find(".pupup-element").last().addClass("active"); } if(1.1*parseInt(jQuery('.pupup-element.active .description').height()) > parseInt(jQuery('.pupup-element.active .right-block').height())){ if(jQuery('.pupup-element.active .image-block_1 img').height() > jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height()){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', }); } else{ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'98.8%', }); jQuery('.pupup-element.active .right-block').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'37.5%', 'padding': '0px 62px 0px 0px', }); } } else if(jQuery('.pupup-element.active .description').height() jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height() ){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'96%', }); } return false }); /* */ jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1 .heading-navigation_1 .right-change").click(function(){ var height = jQuery(window).height(); var num = jQuery(this).find("a").attr("href").replace('#', ''); var cnt = 0; jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1").find(".pupup-element").each(function(){ cnt++; }); if(num parseInt(jQuery('.pupup-element.active .right-block').height())){ if(jQuery('.pupup-element.active .image-block_1 img').height() > jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height()){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', }); } else{ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'98.8%', }); jQuery('.pupup-element.active .right-block').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'37.5%', 'padding': '0px 62px 0px 0px', }); } } else if(jQuery('.pupup-element.active .description').height() jQuery('.pupup-element.active .image-block_1').height() ){ jQuery('.pupup-element.active .popup-wrapper_1').css({ 'overflow-y':'auto', 'width':'96%', }); } return false }); jQuery('body').on('click','#huge-popup-overlay_1',function(){ closePopup(); return false; }); function closePopup() { var end_video_src = jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1 li.active iframe').attr('src'); var end_video = '&enablejsapi=1'; jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1 li.active iframe').attr('src',end_video_src+end_video); jQuery('#huge-popup-overlay_1').remove(); jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1 li').removeClass('active'); jQuery('#huge_it_portfolio_popup_list_1').removeClass('active'); } jQuery(window).load(function(){ $container.hugeitmicro({ filter: '*' }); }); }); /******/ jQuery(function(){ jQuery("#huge_it_portfolio_popup_list_1 .video-thumb .play-icon").on('click',function() { new_video_id = jQuery(this).attr("title"); var showcontrols,prefix,add_src; var showcontrols,new_video_id,prefix; if(!new_video_id) return; if(new_video_id.length == 11) { showcontrols = "?modestbranding=1&showinfo=0&controls=1"; prefix = "//www.youtube.com/embed/"; } else { showcontrols = "?title=0&byline=0&portrait=0"; prefix = "//player.vimeo.com/video/"; } add_src = prefix+new_video_id+showcontrols; var left_block = jQuery(this).parents('.right-block').prev(); if(left_block.find('iframe').length !=0) left_block.find('iframe').attr('src',add_src); else left_block.html(' '); return false; }); }); /******/

Zimowa Bogatynia - Robert

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.