Subskrybuj to źródło RSS
poniedziałek, 17 sierpień 2020 11:30

Amerykański gigant chciał inwestować w Bogatyni? Dlaczego burmistrz nie reagował? [PILNE]

Napisał Redakcja B24TV
Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć naszej redakcji do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z końcem czerwca bieżącego roku wpłynęła oficjalna propozycja współpracy w zakresie wdrożenia kompleksowego programu rozwojowego Miasta i Gminy Bogatynia pod nazwą.
"Rozwój z Energią 2021-2024". Propozycję przygotowała jedna z największych Agencji Public Relations w Polsce, w przeszłości odpowiadająca za tworzenie wielu rozpoznawalnych marek handlowych, współpracująca z ponad 600 podmiotami na terenie kraju, Europy i Świata.  
 
Z naszych ustaleń wynika, że oferta zawierała propozycję wdrożenia kompleksowych rozwiązań prorozwojowych w wielu obszarach, zaniedbanych w czasie ostatnich kilkunastu lat. Jedną z propozycji było zorganizowanie w trzecim kwartale przyszłego roku na terenie Miasta i Gminy Bogatyni Forum Gospodarczo Inwestycyjnego, w którym wziąć mięliby  -według propozycji - udział przedstawiciele wielu zachodnich korporacji wstępnie zainteresowanych inwestycjami na pograniczu Polsko-Czesko-Niemieckim w tym w szczególności w Gminie Bogatynia. Jak dowiadujemy się ze szczegółów propozycji jednym ze wstępnie zainteresowanych inwestorów, których zaproponował oferent był amerykański gigant branży logistycznej gotowy w Bogatyni stworzyć nawet kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla mieszkańców.  Jak czytamy dalej - jest to odpowiedź na konieczność zabezpieczenia nowych, alternatywnych miejsc pracy na wypadek zamknięcia w przyszłości kompleksu energetycznego "Turów". 
 
To jednak nie wszystko. Jak czytamy, w ofercie pojawiła się również propozycja restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej SPZOZ Bogatynia , przy udziale wyspecjalizowanej spółki giełdowej z jednoczesnym zapewnieniem dotychczasowego poziomu opieki zdrowotnej dla mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia co pozwoliłoby rozwiązać lokalnie palący obecnie problem braku rentowności bogatyńskiej placówki. 
 
W dalszej części możemy przeczytać, że oferent zaproponował również kompleksowe wdrożenie cyklicznych rozwiązań w zakresie poprawy zewnętrznego wizerunku Gminy Bogatynia - jako ośrodka przyjaznego inwestorom poprzez wprowadzenie cyklicznego, licencjonowanego działania realizowanego z jedną z największych wytwórni muzycznych w Polsce i przy udziale największych polskich mediów. Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem, jak dowiadujemy się z korespondencji, do której  dotarliśmy jest stworzenie wraz z klubem FC Barcelona oficjalnej Strefy Kibica Euro 2021 na czas trwania przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Propozycja miałaby pozwolić zaoszczędzić samorządowi w ciągu kilku najbliższych lat łącznie od kilku do kilkunastu milionów złotych. Termin na zajęcie stanowiska przez Burmistrza Miasta i Gminy minął 11.08.2020 roku. Jak poinformował naszą redakcję przedstawiciel oferenta nie zajął On kompletnie żadnego stanowiska w sprawie. 
 
 Postanowiliśmy sprawdzić wiarygodność oferty. Jak wynika z treści zamieszczonych na stronie internetowej Agencji, która jest adresatem propozycji firma poszczycić może się popartą sukcesami współpracą z wieloma Spółkami Skarbu Państwa czy nawet Amerykańską Izbą Gospodarczą.
 
Dlaczego więc Burmistrz Wojciech Błasiak nie reagował?
 
Czy swoim zachowaniem nie dopuścił się działania na szkodę Gminy i samych mieszkańców? Czy nie czas na działania prorozwojowe, a nie ciągłe rozliczanie poprzedników? Czas się niestety nie zatrzyma, a gmina w wielu obszarach podupada. Czy to takich działań spodziewali się mieszkańcy, dokonując swojego wyboru na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia? 
 
Skontaktowaliśmy się również bezpośrednio z osobą odpowiedzialną z ramienia oferenta za kontakt z bogatyńskim samorządem. Według informacji, które otrzymaliśmy oferta nadal "jest na stole" jednak czy Bogatyński Samorząd w osobie Pana Burmistrza podejmie rozmowy? Faktem jest, że na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej na pytanie jednego z radnych, czy takowa propozycja do Miasta wpłynęła Burmistrz odpowiedział, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Interpretacje pozostawiamy Państwu.  
 
Takie działania są w naszym odczuciu ewidentnym zaniedbaniem, brakiem inicjatywy, wizji rozwoju i postawą pełną ignorancji. Jak jest Waszym zdaniem?  Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
 
 
Wiadomość e-mail przesłany na urzędową skrzynkę, zawierający szczegółowe informacje dotyczące projektu "Rozwój z Energią 2021-2024"
 
Szanowny Panie Burmistrzu. Szanowni Państwo.  
 
  W związku z wystosowaniem z końcem czerwca 2020 roku oficjalnej oferty współpracy w zakresie
wprowadzenia kompelsowych, wielopoziomowych działań wspierających pn "Rozwoj z Energią -
2021-2024" dedykowanych dla Miasta I Gminy Bogatynia  stanowiska Samorządu do dnia dzisiejszego zwracamy się z uprzejmą prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie przedstawionej propozycji w nieprzekraczalnym terminie do 11.08.2020.
W wypadku zainteresownia prosimy o wybór jednej z opcji współpracy oraz odesłanie podpisanego, załączonego listu intencyjnego wyrażającego wolę podjęcia współpracy w zakresie przedmiotowej oferty.  Szczegóły oferty, jak również propozycje listów intencyjnych znajdują się w załącznikach.
 
Pozwolę sobie po krótce przypomnieć czym jest projekt wprowadzenia wielopoziomowych działań wspierających pn:
"Rozwój z Energią 2021-2024"
 
Działania wspierające obejmowac będą najbardziej istotne zagadnienia i  problemy w mieście i Gminie Bogatynia w tym w szczególności:
 
 • Organizacja pilotażowej edycji  Transgranicznego Forum Gospodarczego "Rozwój z Energią" na terenie Miasta i Gminy Bogatynia w  tym w szczególnosci w reakcji na pojawiające sie doniesienia o możliwosci zamknięcia w ciągu najbliższych lat kompleksu energetycznego "Turów" podjęcie rozmów i lobbing prowadzący do powstania na terenie Miasta i Gminy Bogatynia Centrum Logistycznego amerykańskiej firmy Amazon (realna możliwość powstania na terenie Gminy nawet kilku tysięcy miejsc pracy). W planowanym przedsięwzięciu wezmą udział ponadto decyzyjni przedstawiciele wielu polskich firm, wstępnie zainteresowanych inwestycjami na pograniczu polsko, czesko, niemieckim -odpowiedź na potrzeby ożywienia gospodarczego regionu
 • Organizacja pilotażowej edycji międzynarodowego, cyklicznego wydarzenia kulturalnego pn: "Border Energy Music Fastival" połączonego z wprowadzeniem nowej nagrody muzycznej na polskim rynku pn: "Muzyczny Energetyk" - rozbudowana promocja w ogólnopolskich mediach w tym również tramsmisja wydarzenia na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej o ugruntowanej rozpoznawalności. Wydarzenie z udziałem najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny muzycznej, jak również światowej sławy Headlinera zagranicznego - odpowiedź na potrzebe zbudowania korzystnego wizerunku Gminy Bogatynia na niwie ogólnopolskiej, ktory jest koniecznością dla możliwości przyciągnięcia inwestorów zewnętrznych
 • Organizacja oficjalnej Strefy Kibica Euro 2021 na terenie Miasta Bogatynia we współpracy z jednym z rozpoznawalnych klubów piłkarskich świata - FC Barcelona.
 • Propozycja restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni z jednoczesnym zapewnieniem ciągłości świadczeń medycznych mieszkańcom Miasta i Gminy Bogatynia, przy udziale jednej z czołowych spółek giełdowych w Polsce, która z sukcesami restrukturyzowała wiele jednostek Publicznej Służby Zdrowia w Polsce.
   
  Przedstawione propozycje dają szansę na kompeksowe rozwiązanie wielu problemów w regionie i z pewnością stanowić  impuls rozwojowy dla całego mikroregionu i samej Gminy Bogatynia.
   
  Z uwagi na konieczność intensyfikacji działań - planowany start realizacji części założeń już na przełomie czerwca-lipca 2021 bardzo prosimy o zajęcie stanowiska do dnia 11.08.2021 i ewentualne przesłanie w formie elektronicznej wybranej wersji podpisanego listu intencyjnego .
   
  W razie pytań i wątpliwości pozostaje do dyspozycji

 

 
Czytaj dalej...
niedziela, 23 luty 2020 11:38

Dzikie wysypisko w Zatoniu [FOTO]

Napisał Redaktor B24TV

Dzikie wysypiska w gminie już nikogo nie dziwią.

Dziwić może jednak zachowanie mieszkańców, którzy myślą, że wywożenie odpadów z własnego podwórka do lasu czy wrzucanie ich do rzeki to pozbywanie się problemu.

Jeden z mieszkańców Zatonia postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, jak sam twierdzi wysypiska zgłasza regularnie do odpowiednich władz niestety bezskutecznie. Od lat sam sprząta okolice swojego zamieszkania. Niestety śmieci wciąż przybywa, najczęściej są to odpady po remontach czy budowach. 

Na przesłanej do nas dokumentacji fotograficznej widać ogrom śmieci, jaki zalegał w lesie oraz strumyku. Sprawa została zgłoszona do wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Bogatynia, mieszkaniec w zgłoszeniu wnioskował o pomoc w wywiezieniu i utylizacji zebranych przez siebie śmieci. 

Znacie miejsca gdzie często wyrzucane są odpady? podzielcie się w komentarzach. Pamiętajmy, że warto to zgłosić do odpowiednich służb by wspólnie zadbać o otaczające nas środowisko. 

 

 

Czytaj dalej...
środa, 27 listopad 2019 19:23

Andrzejkowa niespodzianka od BISTRO Bogatynia

Napisał Redakcja B24TV
Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny 30 listopada. To tradycyjnie jedna z ostatnich okazji, by oddać się hucznym zabawom przed rozpoczęciem Adwentu.
 
Z tej okazji restauracja BISTRO z Bogatyni przygotowuje dla Was specjalną ANDRZEJKOWĄ niespodziankę. Tylko u nich od 29.11 (piątek) do 30.11 (sobota) do każdego zamówionego z karty dania na kwotę minimum 25 złotych otrzymacie ciastko piernikowe z niespodzianką gratis! 
 
W zabawie do wygrania pyszne dania z menu, słodkości oraz aromatyczna kawa! Ilość ciasteczek jest ograniczona.
 
Główną nagrodą w zabawie jest niespodzianka o wartości 100 zł. 
 
Warto dodać, że restauracja BISTRO serwuje prawdziwą i smaczną domową kuchnię, z tego tytułu została uhonorowana pierwszym miejscem w prestiżowym konkursie ORŁY GASTRONOMII 2019 w kategorii wybór klientów. W 10-stopniowej skali jakość restauracji klienci ocenili aż na 9.4 pkt. Wszystkie produkty są świeże, a dania z najwyższą starannością "po domowemu" przygotowane chwilę przed podaniem. Koniecznie musicie sprawdzić to na własnych podniebieniach - polecamy! 
 

fot. oficjalna tablica informująca o przyznanej nagrodzie ORŁY GASTRONOMII 2019
 
Gorąco polecamy i zachęcamy do zabawy z BISTRO Bogatynia. 
 
Restauracja BISTRO

ul. Zamoyskiego 33, 59-920 Bogatynia

tel. +48 575 738 138 
 
Facebook'owy profil restauracji oraz wydarzenie ze szczegółami dotyczącymi zabawy znajdziecie poniżej:
 
 
 
 
Czytaj dalej...
środa, 23 październik 2019 10:23

Nielegalny spacerowicz schwytany, osioł w centrum miasta. [VIDEO]

Napisał Redakcja B24TV

Dziś (23.10) około godziny 10:00 mieszkańcy poruszający się ulicami Bogatyni mieli niemałą zagadkę.

Skąd w samym centrum miasta osioł? uciekinier poruszał się m.in ulicą 1 Maja, podziwiając i omijając zdziwionych kierowców, którzy nagrywali i fotografowali zwierze.

Przestraszony miejskim zgiełkiem spacerowicz został szczęśliwie złapany i umieszczony w swojej zagrodzie. Podczas spaceru osła nikt nie ucierpiał.

Zwierze uciekło z fundacji wzajemnej pomocy "ARKA", która ma swoją siedzibę również przy ulicy 1 Maja w Bogatyni.

 

Zobacz również:

Czytaj dalej...
środa, 16 październik 2019 13:34

Mieszkańcy TBS alarmują - kolejne dni bez ciepłej wody i ogrzewania!

Napisał Redakcja B24TV

 

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafiła wiadomość z prośbą o poruszenie tematu dotyczącego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Bogatyni.

Mieszkańcy bloków TBS w Opolnie Zdrój podnoszą alarm w sprawie dostaw ciepła do ich mieszkań. 

Treść oryginalna: 

"Odkąd zmienił się prezes występują częstsze awarie ciepłej wody i ogrzewania. Ciągle tłumaczą to zaniedbaniem poprzedniego prezesa (co może jest i prawdą jednak wtedy nie mieliśmy takich problemów). Awarie nie trwają krótko, we wrześniu pozbawieni byliśmy ciepłej wody łącznie około 7 dni, w miniony weekend ponownie wyłączono ciepłą wodę oraz ogrzewanie. Usterki są rzekomo usuwane na bieżąco. Po wizycie u prezesa otrzymaliśmy odpowiedź, że piec miał zrobiony serwis i działa jednak musimy poczekać do wiosny, dopiero wtedy będzie wymieniony cały system ogrzewania. Niestety naprawa nie przyniosła oczekiwanych skutków i w krótkim czasie sytuacja ponownie się powtórzyła, ogrzewania dalej brak a zbliża się zima. Dzwoniąc kolejny raz i zgłaszając usterkę usłyszałam... że mam zapowietrzone grzejniki lub problem jest w pionie. Pisaliśmy już pismo o obniżenie czynszu w związku z częstymi awariami, nie będziemy płacić za ciepło którego tak często jest brak..." - napisała zbulwersowana sytuacją mieszkanka TBS w Opolnie Zdrój.

Mieszkańcy zmuszeni są również do ogrzewania mieszkań na własną rękę - elektrycznie lub z pomocą piecyków gazowych. Każda awaria i telefon w jej sprawie do TBS kończy się informacją o uszkodzonym piecu, mieszkańcy wspólnie twierdzą, że są to tylko i wyłącznie wymówki a cała sytuacja wygląda jak kolejne cięcia i oszczędności kosztem lokatorów TBS. 

Do sprawy powrócimy. Zapraszamy do dyskusji na ten temat w poście poniżej.

 

 

Zobacz również:

Czytaj dalej...
wtorek, 15 październik 2019 18:06

Stary depozyt znaleziony w Posadzie [FOTO]

Napisał Redakcja B24TV


Położenie Bogatyni i jej okolic sprawia, że wciąż możemy napotkać osoby z wykrywaczem metalu w ręce. Pasjonaci często przeczesują okoliczne lasy i łąki w poszukiwaniu skarbów. Historia tego regionu jest bogata więc i znaleziska są niczego sobie. Jeden z naszych czytelników, podczas ostatnich poszukiwań natrafił na stary depozyt z fascynującą zawartością. Na nadesłanych zdjęciach możemy dostrzec przedmioty w postaci monet (dawne marki z okresu cesarstwa niemieckiego) oraz srebrnych sztućców. Całe znalezisko było zawinięte w kawałek materiału oraz zamknięte w puszce, która z racji wieku uległa znacznemu rozkładowi. 

Tak zwani "detektoryści' często trafiają na tego typu znaleziska w naszym regionie, który przed wojną zamieszkiwały społeczności Niemieckie. Depozyty zwykle ukrywano w pobliżu majątków, domostw i gospodarstw, inne w parkach, na polach i głęboko w lesie. Chowano w nich nie tylko sztućce i porcelanę, monety, banknoty i dokumenty, ale też odzież, książki, obrusy, narzędzia, leki i wiele innych, wydawałoby się, nieprzydatnych rzeczy. Powierzano je ziemi po to, by po nie wrócić. Dziś stanowią jedynie cel poszukiwań. 

Niestety, z każdym kolejnym dniem wydaje się, że poszukiwanie tego typu skarbów jest coraz trudniejsze. Historia ich poszukiwań liczy już sobie kilkadziesiąt lat. Skrytek i depozytów szukano również zaraz po wojnie, gdy napływowej ludności przydawało się wszystko – jeśli nie do codziennej egzystencji, to przynajmniej na handel wymienny. Zanim jednak do poszukiwań przystąpili cywile, szukało wojsko.

W Polsce można legalnie uzyskać pozwolenie na poszukiwania skarbów, trzeba tylko spełnić kilka wymogów: musimy przedstawić sensowne uzasadnienie naszego projektu, harmonogram prac i zgodę właściciela terenu, na którym chcemy prowadzić poszukiwania.

A czy Wy kiedykolwiek natrafiliście na cenne znalezisko, które przeleżało w ziemi kilkadziesiąt lat? jeżeli tak, pochwalcie się koniecznie swoimi skarbem w komentarzu pod artykułem! 
piątek, 04 październik 2019 15:46

Fikcyjny fotoradar w Trzcińcu sposobem na piratów drogowych [FOTO]

Napisał Redakcja B24TV

Mieszkańcy Trzcińca biorą sprawy w swoje ręce. Wpadli na pomysł, by przy bardzo ruchliwej drodze numer 354, która biegnie przez całą miejscowość ustawić fikcyjny fotoradar. Wszystko przez intensywny ruch głównie pojazdów ciężarowych, które za nic mają sobie ograniczenie, jakie panuje w terenie zabudowanym.

Wyremontowana droga (354) oraz oddany w 2017 roku most sprzyjają nadużyciom. Mieszkańcy informują nas, że nie tylko prędkość, ale również hałas, który towarzyszy im na co dzień jest nie do zniesienia. Niektórzy po latach postanowili zrezygnować z mieszkania przy ruchliwej drodze i przeprowadzić się w inne, bardziej spokojne miejsce.

Z drogi nr 354 korzystają głównie samochody ciężarowe oraz dostawcze, które omijając Bogatynię kierują się do granicy. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł, by na tym odcinku zastosować "odcinkowy pomiar prędkości", takie rozwiązanie mogłoby znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Niestety, na razie na zmiany się nie zapowiada. 

Dotarliśmy do informacji o planowanych konsultacjach w tej sprawie, jednak po kontakcie telefonicznym Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni zaprzeczył, by takie spotkanie było planowane w najbliższym czasie. 

Fikcyjny fotoradar jak na razie spełnia swoje zadanie, głównie kierowcy niebędący mieszkańcami Bogatyni zwalniają w tym miejscu - informuje nas mieszkaniec, który postawił dawne urządzenie do diagnostyki pozycji świateł w roli fotoradaru przy ruchliwej drodze. 

A wy, które miejsce w Bogatyni lub okolicach wytypowalibyście do częstszych kontroli policjantów drogówki? zapraszamy do dyskusji w komentarzach! 

fot. bogatynia24tv.pl

 

Zobacz również:

 

 
Czytaj dalej...
środa, 28 sierpień 2019 10:14

"Pisowska mafia śmieciowa w Bogatyni" - mocne słowa z trybuny sejmowej o byłym burmistrzu Bogatyni.

Napisał Redakcja B24TV

Dużymi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Chociaż Prawo i Sprawiedliwość według wszystkich sondaży wygraną ma w kieszeni opozycja nie próżnuje i systematycznie doszukuje się kolejnych afer, które wyciąga przed opinię publiczną. 

Tym razem głos zabrał Jacek Protasiewicz, poseł PSL. Oburzony Protasiewicz, krzycząc zarzucał m.in obecnemu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że to pod jego okiem były już burmistrz Bogatyni brał udział w procederze tworzenia nielegalnych wysypisk śmieci.

Poseł PSL zazucił również, że wówczas Premier Morawiecki winien odwołać burmistrza Bogatyni Andrzeja G. lub sam podać się do dymisji. Całość wypowiedzi w nagraniu poniżej.

W sprawie "śmieciowej" sąd apelacyjny zmienił postanowienie sądu okręgowego dotyczące aresztu tymczasowego wobec Sławomira Z., Stelli G. i Daniela F. Warunkiem ich wyjścia z aresztu jest wpłata do 17 września kwoty 300 tys. zł poręczenia w przypadku Sławomira Z. oraz po 200 tys. zł w przypadku Stelli G. i Daniela F.

 

Czytaj dalej...
poniedziałek, 26 sierpień 2019 12:31

Tragiczny stan skateparku w Kopaczowie [FOTO]

Napisał Redakcja B24TV

Na jednej z Facebook'owych grup dotyczących Bogatyni wczoraj (25.08) udostępniono zdjęcia obecnego stanu skateparku w Kopaczowie. 

Na zamieszczonych fotografiach widać, że miejsce spotkań dzieci oraz młodzieży nie należy do bezpiecznych.

Liczne uszkodzenia w postaci połamanych elementów, odstających blach, uszkodzonych ramp czy barierek zabezpieczających zdecydowanie wykluczają ten obiekt z użytku. 

Każdy skatepark, nawet super wytrzymały, pod wpływem użytkowania niszczy się i wymaga remontu. Niestety w tym wypadku obiekt został pozostawiony sam sobie i stwarza na chwilę obecną bardzo poważne zagrożenie. Nie możemy zapomnieć, że skatepark to nic innego jak swoista imitacja ulicy. Miejsca te powstają z myślą by młodzież mogła się tam wyszaleć zamiast niszczyć murki i inne obiekty architektury miasta.

Elementy znajdujące się w Kopaczowie były zainstalowane wcześniej w Bogatyni przy ulicy Sportowej. Obecnie w tym miejscu znajduje się nowoczesna infrastruktura do jazdy wyczynowej. Obiekt kosztował wówczas 1,2 mln zł. Gminę Bogatynia wsparły dotacje z Unii Europejskiej.

Czy włodarze zapomnieli o wiejskich miejscowościach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach! 

fot. facebook

Czytaj dalej...
poniedziałek, 15 lipiec 2019 11:19

Zaniedbane groby, zarośnięte alejki - jak wygląda cmentarz komunalny w Bogatyni?

Napisał Redakcja B24TV

Pamięć o zmarłych bardzo często wiąże się z tak prozaiczną rzeczą, jak obowiązek sprzątania grobu oraz opieki nad nim. Chyba u nikogo nie wywoła to zdziwienia.

Od dłuższego czasu, na naszą redakcyjną skrzynkę przesyłacie zdjęcia z cmentarza komunalnego w Bogatyni.

Obraz, który maluje się wśród grobów naszych bliskich, nie jest raczej obrazem przyjemnym dla oczu. Przykryte chwastami, zapomniane groby, pozarastane alejki — to codzienny widok w miejscu, gdzie spoczywają nasi bliscy.

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, zarządca cmentarza komunalnego w Bogatyni dba jedynie o przygotowanie miejsc przeznaczonych do pochówku.

Przerośnięta trawa przy pomnikach z uwagi na dbałość o ich nieuszkodzenie nie jest koszona, to zadanie należy do właścicieli pomników. - usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.

Co jednak z miejscami jak te, na poniższym zdjęciu?

 

Mogłoby się wydawać, że prawo nie zajmuje się tak banalnymi kwestiami, jak sprzątanie, czy ogólne opiekowanie się grobem. Nic bardziej mylnego, podobnie jak w innych przypadkach, tak i w tym wytyczne co do tego możemy znaleźć w ustawach. 

Prawo do grobu

Wykupując tzw. miejsce na cmentarzu, płacimy za możliwość jego użytkowania. Grunt w dalszym ciągu pozostaje własnością zarządcy. Sytuacja zmienia się w momencie postawienia nagrobka. Stawiając pomnik, stajemy się jego właścicielami, mimo że stan prawny gruntu pod nim nie ulega zmianie. Jesteśmy więc odpowiedzialni za utrzymanie go w należytym porządku i dbałość o jego stan techniczny. Obowiązek ten przechodzi na naszych następców prawnych. Mówiąc więc najprościej, ten kto zapłacił, sprząta.

Niestety, często zapominamy o tych, których z nami już nie ma. W tym przypadku dobre obyczaje i nasze wewnętrzne poczucie odpowiedzialności powinny przełożyć się na zadbanie i uporządkowanie miejsc spoczynku bliskich nam osób. 

Na cmentarzu znajdziemy również wiele opuszczonych grobów, w tym przypadku można posłużyć się inicjatywami z innych miejscowości. Dla przykładu w Makowie (woj. łodzkie - red.) powstała fundacja, która co roku wraz z młodzieżą organizuje sprzątanie opuszczonych grobów. Na koniec każda osoba zapala znicz i stawia go na grobie, który sprzątała.

Nadesłane przez was zdjęcia:

 

Czytaj dalej...
 • 1
 • 2
 • koniec
Strona 1 z 2

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.