Subskrybuj to źródło RSS
środa, 13 maj 2020 09:40

Galimatias, czyli zmiany w komisji rewizyjnej.

Napisał Redakcja B24TV

Podczas sesji Rady Miejskiej 7 maja został zmieniony skład osobowy komisji rewizyjnej. Nie ma w sumie w tym nic nadzwyczajnego, to tylko i wyłącznie kompetencja radnych, którzy wybierają spośród siebie reprezentantów poszczególnych komisji. Komisja Rewizyjna jest jednak najważniejszą z komisji, gdyż w swoich kompetencjach ma m.in. kontrolę działalności burmistrza.

Radni podczas ubiegłotygodniowej sesji zdecydowali, że zamiast radnych Szczepanika i Szatkowskiego - wspierających obecnego burmistrza, pracować w komisji będą radni Bajsarowicz i Barbachowski.
Wielki rwetes podnieśli odwołani, zarzucając większości radnych chęć destrukcji prac komisji. Czy tak będzie, czas pokaże, jednak wielkie słowa rzucane dziś głównie przez radnego Szatkowskiego są próbą nieuczciwej manipulacji. Przypomnijmy, to przez ponad półtora roku komisja pod przewodnictwem Zbigniewa Szatkowskiego, niczego spektakularnego nie ustaliła. Bodajże dwa sprawozdania na temat działalności OSiR-u i świetlicy przy ulicy Skłodowskiej nie wniosły nic szczególnego. Jeśli były tam jakiekolwiek nieprawidłowości, należy zgłosić to do odpowiednich organów, a nie przez kilkanaście miesięcy mówić: „…że coś tam się ustala…” - jak czynił to dotychczasowy przewodniczący. Komisja rzekomo pracowała także nad budową basenu w Bogatyni. I tutaj też nie znamy żadnych ustaleń, możemy tylko od czasu do czasu usłyszeć: „…jak to było źle…”.

My jednak pytamy jak jest teraz?

Wierzymy, że pod przewodnictwem nowego przewodniczącego i w nowym składzie komisja zacznie działać bardziej efektywnie. Poznamy szczegóły jej pracy. Mamy nadzieję, że teraz komisja szybko wyjaśni stare nieprawidłowości i zajmie się bieżącą działalnością burmistrza i podległych mu organów. Wszak przez ostatnie półtora roku wiele się zmieniło, jednak nie wszystko na dobre. Wystarczy przypomnieć ubiegłoroczne zastraszanie radnych przez obecnego burmistrza oraz jego współpracowników. Sprawa wylądowała w prokuraturze. Niestety tą sprawą radny Szatkowski nie chciał się zająć, a szkoda.

W odczuciu dużej części społeczeństwa Bogatyni nasuwa się pytanie, co w tej jakże bogatej gminie się dzieje? A no niestety nic się nie dzieje! Burmistrz zamknięty w swoim gabinecie (nie ze względu na koronawirusa – sytuacja od ponad roku), od czasu do czasu udzieli wywiadu bogatyńskiej telewizji i to tyle. Czy to wszystko musi tak wyglądać, czy jedna z najbogatszych gmin w Polsce musi tak wyglądać (roczny budżet to ponad 170 mln zł.), czy tak powinna funkcjonować gmina w której sowicie opłacani urzędnicy i prezesi nie wykazują żadnych inicjatyw? Pytamy, gdzie są te szumnie zapowiadane konkursy na urzędników, prezesów, dyrektorów? Niestety komisja rewizyjna, której przewodniczył Zbigniew Szatkowski nie była zainteresowana sprawami naszej gminy i jej rozwojem, mamy nadzieję, że dziś się to zmieni.

autor: Samozwańczy Autorytet Bogatyni

Czytaj dalej...
środa, 27 listopad 2019 13:51

Groźby, zmiany i rezygnacje - bardzo burzliwa sesja Rady Miejskiej 27.11.2019

Napisał Redakcja B24TV

Od samego początku spotkanie radnych przebiegało bardzo burzliwie. Na samym wstępie Przewodnicząca Rady Dorota Bojakowska złożyła rezygnacje z pełnionej funkcji. Na jej miejsce radni wybrali radnego Tomasza Tracza. 
Dorota Bojakowska była przewodnicząca rady tej kadencji od Listopada 2018 roku. Nie podała przyczyn swojej decyzji. 

W trakcie trwania obrad radny Krystian Bajsarowicz złożył wniosek w imieniu grupy radnych o obniżenie kwoty uposażenia Burmistrza Wojciecha Błasiaka. W tym momencie wywiązała się bardzo burzliwa dyskusja, burmistrz Wojciech Błasiak na forum przedstawił odcinek ze swojej wypłaty opiewający na blisko 7 000 zł, niestety bardzo szybko głosy z sali obnażyły, że podana kwota jest zaledwie kwotą netto, wynagrodzenie burmistrza w kwocie brutto kosztuje gminę miesięcznie ponad 10 000 zł! 

Radny Bajsarowicz przedstawiając wniosek na forum, dodał, że w dni przed ujawnieniem sporządzonego pisma on i jego rodzina otrzymywali groźby telefoniczne od jednego z wysoko postawionych urzędników, jego zdaniem miało zablokować to obniżenie uposażenia włodarza. Dodał również, że ostatni telefon, jaki otrzymał wręcz nakazywał mu zrezygnować z funkcji radnego. 

Uchwałę o obniżeniu wynagrodzenia burmistrza Bogatyni radni przegłosowali, wynagrodzenie włodarza zostanie pomniejszone o 40%.

Kolejny burzliwy temat dotyczył prezesa BWiO Romana Konopskiego. Radny Artur Oliasz przedstawił radzie list, od jednej z mieszkanek i pracownic BWiO, która po blisko 20 latach pracy i powrocie z urlopu macierzyńskiego została..... zwolniona, powodem miało być to, że jest nadetatowym pracownikiem. Na sali ponownie rozgorzała dyskusja, radny Oliasz cytował również słowa, w których nie przebierał prezes BWiO podczas zwalniania kobiety. Na jej miejsce została zatrudniona osoba na podstawie umowy zlecenie. Czy to są oszczędności? jak można było wyrzucić kobietę z małym dzieckiem na przysłowiową ulicę? - pytali oburzeni radni. Ku osobie Romana Konopskiego wielokrotnie padały już oskarżenia o brak szacunku do podległych mu osób, ustanawianie własnego prawa czy nawet rasizm. Radny Oliasz w swojej wypowiedzi stwierdził, że taka osoba nigdy nie powinna sprawować tak ważnych funkcji w gminie.

"Może taki praktyki stosowano w roku 87' w szkole milicyjnej w Szczytnie ale w obecnych czasach nie powinno to mieć miejsca" - podsumował Oliasz.

Radny Oliasz pytał również burmistrza, czy partnerstwo, jakie obowiązuje w gminie to partnerstwo z miejscowością Leśna, zastanawiał się również czy Bogatynia nie ma fachowców, którzy mogliby być zatrudniani na wysokich stanowiskach. 

Burmistrz Błasiak obiecał, że zainterweniuje w tej sprawie i jeżeli faktycznie doszło do takiej sytuacji zostaną wyciągnięte konsekwencje. 

Na przysłowiowy świecznik powróciła również sprawa zwolnienia z BWiO radnego Filipa Barbachowskiego, który pomimo zablokowania przez radę decyzji o jego zwolnieniu ma pracować w BWiO tylko do końca bieżącego roku. Sprawa znajdzie swój finał prawdopodobnie w sądzie. 

Na koniec dyrektorzy i prezesi przedstawili swoje raporty dotyczące działalności podległych im jednostek.

Sesja Rady Miejskiej Bogatyni trwała blisko 8 godzin. 

Czytaj dalej...
wtorek, 26 listopad 2019 11:14

Negatywne opinie i słabe oceny - mieszkańcy oceniają działania burmistrza w sieci.

Napisał Redakcja B24TV

O tym, że wybory samorządowe, które odbyły się w 2018 roku miały być wielkim przełomem dla miasta i gminy mówiło się od dawna. Z billboardów jednego z kandydatów rozbrzmiewały hasła „Wyborco! Naprawdę może być inaczej...” 

Od wyborów minął już rok, a my przyglądamy się ówczesnemu burmistrzowi Wojciechowi Błasiakowi. To właśnie jego bilbord zwiastował zmiany, nikomu na ten czas nieznany kandydat zapewniał, że będzie inaczej, teraz możemy zapytać - czy o takie „inaczej” chodziło wyborcom?

Po wygranej nadeszły czasy wielkiego oszczędzania, oszczędzano na wszystkim. Niegdyś tętniące życiem wiejskie świetlice, które latami integrowały mieszkańców zmuszone były ograniczyć swoje funkcjonowanie, rozwiązano umowy na internet oraz telewizje. Oszczędności szukano również w sporcie, chociaż mogłoby się wydawać, że w obecnej erze cyfryzacji wszelkich aspektów życia, ta dziedzina powinna być szczególnie mocno dofinansowana. Prozaiczne było również usunięcie cmentarnej toalety w Działoszynie, w tym przypadku spotkało się to z bardzo dużym sprzeciwem mieszkańców, wówczas wspólnie z miejscowym proboszczem mieszkańcy utworzyli petycję, która wylądowała na biurku burmistrza. Mikołaj również nie zawitał do Bogatyni, w tej kwestii głosy mieszkańców były mocno podzielone. Ostatnimi czasy UMiG ograniczył funkcjonowanie kolejnej wiejskiej świetlicy, tym razem przysłowiowy „młot” spadł na Jasną Górę. W imieniu mieszkańców pismo do burmistrza w tej sprawie wystosował radny Ryszard Morawski. Mieszkańcy są zbulwersowani.

Kolejnymi, mocno kontrowersyjnymi decyzjami stały się zmiany kadrowe. We wcześniej zapowiadanych zmianach mówiło się o obsadzaniu wysokich stanowisk poprzez konkursy, miały one wyłaniać osoby najbardziej odpowiednie na dane stanowisko. Niestety, burmistrz Błasiak bardzo szybko zdementował jakoby miało do tego dojść.

Stanowiska zaczęły być obsadzane ludźmi spoza Bogatyni, najbardziej kontrowersyjny z prezesów Roman Konopski (mieszkaniec Dłużyny k. Zgorzelca - red.), bardzo szybko popadł w niełaskę bogatyńskiej społeczności, wszystko za sprawą braku informacji o jakości wody podczas jednej z awarii oraz rasistowskich wypowiedzi na jednej z sesji. W późniejszych wywiadach Burmistrz Błasiak pytany o konsekwencje zaprzeczał jako by miało do owych afer dojść, stwierdził, że ani do UMiG, ani do BWiO nie wpłynęły skargi od mieszkańców, więc nie widzi potrzeby wyciągania konsekwencji od kogokolwiek. Temat wody niezdatnej do spożycia i braku adekwatnego do zagrożenia komunikatu pochłonął dwie sesje rady miejskiej. 

W sieci można znaleźć pełno komentarzy, które mocno uderzają w obecne działania burmistrza. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że miasto powinno się rozwijać, a nie cofać w rozwoju. Młodzież potrzebuje innych atrakcji, niż te, które pokazał ostatnio na swojej antenie TVN w reportażu z cyklu Superwizjer.

Na chwilę pisania tego tekstu na portalu portalsamorządowy.pl gdzie można oceniać działania władz w swoim mieście, burmistrz Wojciech Błasiak zanotował aż 73,57% głosów przeciwko sobie kolejną osobą, która zostało słabo oceniona przez mieszkańców jest przewodnicząca rady Dorota Bojakowska, otrzymała ona aż 74,08% głosów na NIE. Portal pozwala zagłosować tylko raz na jedną osobę.

 

źródło: portalsamorządowy.pl

Podobnie jest w mediach społecznościowych, ludzie stanowczo wyrażają się na temat podejmowanych przez władze decyzji.

 

Mieszkańcy zastanawiają się dokąd to wszystko zmierza? Nasi rozmówcy zgodnie twierdzą, że takie zmiany nie zaprowadzą w mieście ani porządku prawnego, ani nie pomogą zlikwidować problemów narkotykowych. Ponownie pytamy, co lub kto w końcu pomoże temu miastu? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.  

 

Czytaj dalej...
poniedziałek, 01 lipiec 2019 09:25

Burzliwa sesja na temat awarii wody, prezes BWiO szokuje słowami na forum rady.

Napisał Redakcja B24TV

Dziś (01.07) odbyła się sesja Rady Miejskiej Bogatyni. Radni debatowali na temat awarii sieci wodociągowej, która miała miejsce 26 czerwca i trwa do dziś. 

Niestety BWiO oraz UMiG nie poinformowały od razu o zaistniałej sytuacji, przez co wśród mieszkańców Bogatyni zapanował chaos informacyjny. 

Sesja przebiegała bardzo burzliwie, najczęściej zabierali głos radni Wiśniewski, Tracz, Oliasz, Szatkowski oraz Bajsarowicz. 

Prezes BWiO Roman Konopski został mocno "wypunktowany" przez rajców. 

Radny Tomasz Wiśniewski wspomniał początkowo o braku działań prezesa BWiO wobec uszkodzonych magistrali przesyłowych, dodał również że oczkiem w głowie włodarza BWiO nie jest woda a.... fotowoltaika, którą prezes jest obecnie zafascynowany. 

Przedstawiając swoje racje, prezes Roman Konopski wspomniał, że względem zeszłego roku podczas jego rządzenia sytuacja finansowa uległa poprawie. Szybko z odpowiedzią przyszedł radny Artur Oliasz, który stwierdził, że nie jest to zasługa prezesa a wyłącznie mieszkańców Bogatyni, którzy ponieśli wymienione przez prezesa koszta podczas podwyżki za wodę. Radny dopytywał również, dlaczego informacja o stanie wody nie trafiła do kawiarni, żłobków i przedszkoli. To właśnie w tych miejscach jej jakość mogła mocno zaważyć na świadczonych usługach. 

Obecni na sali mieszkańcy oraz radni zostali wprawieni w osłupienie, kiedy prezes Roman Konopski po przejrzeniu profilu społecznościowego radnego Tomasza Wiśniewskiego stwierdził na forum rady, że ten cieszy się z awarii, jak tutaj cytujemy "Murzyn Blaszką"   Po tym stwierdzeniu szybko spotkał się z odpowiedzią na swoje stwierdzenie, radni zastanawiali się nad tym, dlaczego prezes miał czas, by przejrzeć profile radnych na portalach społecznościowych, ale na poinformowanie mieszkańców o stanie wody 26 czerwca go nie znalazł. Radny Wiśniewski poinformował również w odpowiedzi, że nie życzy sobie takich porównań. Radny Jerzy Wiśniewski również poinformował, że nie będzie tolerował takich słów w stronę innych radnych. 

Prezes BWiO przedstawił również dane o przekroczeniach poszczególnych pierwiastków w wodzie dnia 26 czerwca, stwierdził również, że przekroczenie żelaza 350mg/l na dozwolone 200mg/l było nieznaczne. W odpowiedzi na przeczytane dane, radny Tracz poinformował, że są one nie prawdziwe, a w krytycznym momencie ilość żelaza w wodzie była bliska 2500 mg/l na dozwolone bezpieczne 200 mg/l! Prezes Konopski informował również, że w tym roku padł dobowy rekord poboru wody bliski 5000m3, w odpowiedzi Tomasz Tracz zapytał, czy prezes wie jaki pobór wody zanotowano w roku 2018 również podczas czerwcowych wysokich temperatur — wówczas było to ponad 6500m3 i nie zanotowano takich problemów. Dodał również, że Bogatynia dobowo może przetworzyć nawet 10 000m3 wody.

Radny Krystian Bajsarowicz wspomniał również o tym, że stanowisko, które obejmuje Roman Konopski, nie zostało przydzielone mu ze względu na wybitne osiągnięcia czy specjalizacje w temacie sieci wodociągowych, a jest to "nagroda" za przyczynienie się prezesa do wygranych wyborów obecnie panującego burmistrza Wojciecha Błasiaka. 

Burmistrz Błasiak odpowiedział, że nigdy nie był i nie będzie za tym, by obsadzać stanowiska po "znajomości" jednak dodał, że prezes Konopski mocno przyczynił się do wygranych wyborów.

Na sesji padły również stwierdzenia, że obecny prezes BWiO jest wobec swoich pracowników "butny" i "arogancki". Przy okazji tych słów radny Wiśniewski (również pracownik BWiO) opowiedział, że prezes pozbawił go premii za brak spodni roboczych których... nie otrzymał od firmy, dodatkowo w regulaminie dotyczącym pełnionego przez Wiśniewskiego stanowiska brak jest zapisu, który nakazywałby ubieranie takiej odzieży roboczej.

Często padało również pytanie o rekompensaty za kupioną w sklepie butelkowaną wodę oraz straty w praniu i zanieczyszczeniu filtrów. W odpowiedzi prezes Roman Konopski poinformował, że na stronie Bogatyńskich Wodociągów znajduje się informacja na temat reklamacji.

Burmistrz Wojciech Błasiak podczas sesji poinformował, że szpital w Bogatyni nie zanotował zachorowań związanych z niezdatną do picia wodą. 

Sesja trwała ponad 4 godziny. 

 

Czytaj dalej...
środa, 26 czerwiec 2019 19:38

Burmistrz Wojciech Błasiak bez "wotum zaufania"

Napisał Redakcja B24TV

Na dzisiejszej sesji rady Miasta i Gminy Bogatyni odbyło się głosowanie w sprawie "wotum zaufania" oraz "absolutorium" dla burmistrza Wojciecha Błasiaka.

Głosy rozłożyły się na niekorzyść włodarza, w obu głosowaniach większość radnych była przeciwko obecnemu burmistrzowi.

Pod pierwsze głosowanie poddano "wotum zaufania", tutaj 10 radnych opowiedziało się przeciw — za natomiast 7. Burmistrz nie otrzymał również "absolutorium" w tym wypadku za nie udzieleniem opowiedziało się aż 17 radnych.

Czy obecna sytuacja powtórzy się za rok? jeżeli tak, wtedy możliwe będzie referendum odwoławcze i ponowne wybory. 

 

 
Czytaj dalej...
poniedziałek, 21 styczeń 2019 18:21

MZGK i... 5 dyrektorów

Napisał Redakcja B24TV

Tytuł łudząco podobny do baśniowej powieści braci Grimm (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków) z bajką nie ma nic wspólnego, raczej z rzeczywistością z jaką mają na codzień styczność mieszkańcy Bogatyni.

Dziś (21.01) burmistrz Wojciech Błasiak przedstawił pracownikom Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bogatyni nowego dyrektora zakładu - Panią Joanne Karczmarczyk. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że oprócz Pani Joanny funkcje te pełnią jeszcze cztery inne osoby

I tak w porządku chronologicznym zaszczytną funkcje obejmują:

Pani Aleksandra Tobiasz (obecnie na zwolnieniu lekarskim L-4)
Pani Katarzyna Sikorska-Bożek (obecnie na zwolnieniu macierzyńskim)
Pan Maciej Magaj (obecnie na zwolnieniu lekarskim L-4)
Pan Tomasz Pilarski (czynny zawodowo)

Sezon zimowy to liczne przeziębienia i dolegliwości związane z wirusami, nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim wymienionym rychłego powrotu do zdrowia oraz solidnej i rzetelnej pracy na rzecz mieszkańców Bogatyni.


fot. mzgkbogatynia.pl

wtorek, 08 styczeń 2019 15:43

Matelski wiceburmistrzem Węglińca?

Napisał Redakcja B24TV

Jak informuje Zgorzelecki dziennik Zgorzelec.info, były burmistrz ds. inwestycji w Bogatyni Dominik Matelski być może zostanie... burmistrzem ds. inwestycji w Węglińcu.

26 stycznia 2018 roku burmistrz Andrzej Grzmielewicz wydał zarządzenie odwołujące Dominika Matelskiego z funkcji zastępcy burmistrza ds. inwestycji. Wiceburmistrz na stanowisku był od 2006 roku.

W marcu ubiegłego roku, Matelski został zatrzymany przez CBA w sprawie niedopełnienia obowiązków przy inwestycji odbudowy zniszczonej podczas intensywnych opadów deszczu w czerwcu 2013 roku sieci kanalizacji, sieci wodociągowej oraz odbudowy dróg i chodników w Porajowie. Do zaniedbań miało dojść w 2015 roku.

Obecny burmistrz Węglińca Mariusz Wieczorek z poparciem 57,75% głosujących wygrał batalie o fotel włodarza miasta ze Stanisław Mikołajczykiem.

Czy zmiany w Węglińcu wyjdą mieszkańcom tej miejscowości na dobre? Jak uważacie? komentujcie! 

piątek, 14 grudzień 2018 00:00

Burmistrz Błasiak na zwolnieniu do 15 stycznia

Napisał Redakcja B24TV

Dokładnie czwartego grudnia minął miesiąc od przeprowadzenia drugiej tury wyborów na burmistrza Bogatyni. Wybory wygrał Wojciech Błasiak, zaprzysiężenie odbyło się 21 listopada.

Czytaj dalej...
czwartek, 29 listopad 2018 00:00

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej - poprawki do budżetu i pretensje. [FOTO / VIDEO]

Napisał Redakcja B24TV

Całość obrad można obejrzeć tutaj.

wtorek, 27 listopad 2018 00:00

Zarobki nowego Burmistrza, zmiany do budżetu oraz podatki - Kolejna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni

Napisał Redakcja B24TV

O zarobkach nowego Burmistrza, zmianach do budżetu oraz podatkach, zadecydują Radni już 28 listopada o godzinie 14:30. Pierwsza po inauguracyjnej sesja, odbędzie się standardowo w w sali konferencyjnej UMiG Bogatynia.

Czytaj dalej...

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.