Subskrybuj to źródło RSS
środa, 30 październik 2019 15:44

Bardzo stara kanalizacja w Zatoniu i listy z pytaniem o szamba, których nigdy nie było...

Napisał Redakcja B24TV

Na skrzynkę e-mail naszej redakcji trafiła obszerna wiadomość z prośbą o publikację. Facebook'owy profil autora "Getto Zatonie", który przesłał do nas wpis znajdziesz tutaj.

Treść oryginalna:

"Szanowni mieszkańcy Zatonia.

Od kilku dni otrzymujemy informacje o wysyłanych przez wydział Ochrony Środowiska UMiG w Bogatyni wezwaniach do przedłożenia umów potwierdzających wywóz nieczystości płynnych z nieruchomości. Chodzi generalnie o to, aby każdy właściciel nieruchomości udowodnił w jaki sposób i gdzie odprowadza w sposób legalny ścieki. Jaka jest sytuacja w Zatoniu oraz Trzcińcu- otóż wg. istniejącej dokumentacji przygotowywanej do celów modernizacji kanalizacji na terenie osiedla jasno wynika, że istnieje kanalizacja ogólnospławna w postaci dwóch kolektorów, z których jeden jest z lat 1911-12 a drugi z lat 1951-52, które mają swoje ujścia w rzece Miedziance i wszystkie nieruchomości są podłączone do tychże kolektorów.

Skandalem w naszej ocenie jest straszenie obywateli konsekwencjami administracyjnymi i zrzucanie na nich odpowiedzialności za stan kanalizacji na terenie osiedla. Urzędnicy mieli wiele lat na rozwiązanie tego problemu i nagle z obawy przed odpowiedzialnością próbują za stan rzeczy karać mieszkańców. Wysyłają pisma w sprawie szamb do mieszkańców ulic: Parkowej, Spacerowej itp., gdzie nie ma i nigdy nie było szamb- to prawdziwe kuriozum i świadczy to tylko o ich niekompetencji. Wracając do kwestii szamb na terenie osiedla, są ulice na których rzeczywiście istniały szamba przydomowe ale były to tzw. suche szamba, o objętości ok. 2 m3 , gdzie odprowadzano stałe nieczystości. W dzisiejszych czasach, gdzie każdy posiada pralkę, zmywarkę, często dwie łazienki trudno sobie wyobrazić jak często należałoby takie szamba opróżniać, ponadto są to często zbiorniki zniszczone, zapadnięte, ponadto budowane w obrębie budynku. Uważamy to za skandal, że władze zamiast starać się naprawić sytuację poprzez budowę kanalizacji sanitarnej chcą karać obywateli. Apelujemy o jedność w tej sprawie i zdecydowany sprzeciw. Nie pochwalamy odprowadzania ścieków do rzeki, ale to nie my jako mieszkańcy jesteśmy winni tej sytuacji- nie powinno nas obchodzić gdzie biegną rury kanalizacyjne poza naszą nieruchomością. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach są sposoby na pozyskiwanie środków na takie inwestycje chociażby ze środków unijnych ale niestety do bogatyńskich urzędników takie informacje chyba nie jeszcze nie dotarły. Szanowni urzędnicy pieniądze na takie inwestycje są tylko trzeba po nie sięgnąć- tzn. sporządzić wnioski. Biedniejsze gminy nawet w niedalekim sąsiedztwie Bogatyni już dawno mają nową kanalizację, wodociągi gaz itp, a tu jak zwykle zacofanie.


W załączeniu kopia takiego pisma otrzymana od jednego z mieszkańców oraz kopia fragmentu części opisowej stanu istniejącego do projektu który był sporządzony w roku 2006 na potrzeby modernizacji m.in. kanalizacji na terenie osiedli Zatonia i Trzcinca, z której jasno wynika, jaki jest stan techniczny i formalno- prawny instalacji ściekowej- jest nieuregulowany pisze to jasno i wyraźnie. Nadmieniamy, że dokumentacja została opracowana przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego we Wrocławiu w 1962 r. Poniżej link z którego można uzyskać cały projekt https://bogatynia.pl/attach/08_04_30/cz_opiso.pdf"

Oryginalny wpis ze zdjęciami przesłanych pism:

Zapraszamy do dyskusji na ten temat w komentarzach poniżej.

 

Zobacz również:

 

Czytaj dalej...
środa, 18 wrzesień 2019 10:42

Konferencja podwyższonego ryzyka w BOK - samochody mogą zostać uszkodzone!

Napisał Redakcja B24TV

Już 19 września o godzinie 10:00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się rozprawa administracyjna, która będzie ważnym elementem przy wydawaniu decyzji środowiskowej dotyczącej kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego "Turów". Dostęp do pełnej dokumentacji na ten temat tutaj.

Mieszkańcy osiedla Orła Białego na kartka zostali poinformowani o tym, żeby zabrać z parkingu należącego do BOK swoje pojazdy - ponieważ mogą zostać one uszkodzone! Dodatkowo osoby, które jednak zdecydują pozostawić tam swój pojazd nie będą mogły opuścić parkingu do późnych godzin wieczornych. 

Zorganizowana przez Regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska rozprawa jest otwarta dla mieszkańców Bogatyni i okolic, przewidywany czas trwania to blisko 6 godzin. 

Czy zorganizowane wydarzenie faktycznie niesie ze sobą zagrożenie, czy służby w ten sposób przekonują mieszkańców by ci zwolnili popularne miejsce parkingowe? Przekonamy się już w czwartek! 

 

 
Czytaj dalej...
środa, 17 lipiec 2019 17:10

Razem dla Łukasza! Charytatywny festyn w Posadzie!

Napisał Redakcja B24TV

Już w sobotę (20.07) o godzinie 14:00 w Posadzie odbędzie się festyn charytatywny zorganizowany w celu zebrania środków na leczenie Łukasza.

Łukasz ma 25 lat, od urodzenia przez 22 lata mieszkał w Posadzie. Dwa lata temu wyleciał do Anglii do pracy i tam jego życie nagle się posypało.

Diagnoza: nowotwór tkanek miękkich

Łukasza może uratować tylko kosztowne leczenie w Niemczech. W celu zebrania pieniędzy powstała również zbiórka w portalu zrzutka.pl. Na chwile pisania tekstu zebrano blisko 7 000 zł z zaplanowanych 90 000 zł. Do końca zrzutki pozostało 75 dni. 

Na festynie czekan na Was moc atrakcji! Do wylicytowania m.in voucher na permanentne brwi, przedłużanie rzęs, manicure paznokci, tatuaże, crossfit, pizze oraz koszulki i rękawice bokserskie z autografami! 

Nie może Was zabraknąć, bądźcie z nami! Szczegóły odnośnie wydarzenia znajdziecie tutaj.

SOBOTA (20.07.2019) godzina 14:00 ŚWIETLICA WIEJSKA W POSADZIECzytaj dalej...
środa, 10 lipiec 2019 10:48

Spotkanie z mieszkańcami Działoszyna ws. ośrodka zdrowia - burmistrza Błasiak nie przyjechał

Napisał Redakcja B24TV

Wczoraj (09.07) w Działoszynie na wniosek Sołtysów północnej części Gminy Bogatynia, zostało zorganizowane spotkanie z burmistrzem oraz radnymi na temat zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Działoszynie. 

Niestety, pomimo licznego przybycia mieszkańców wsi, burmistrz Błasiak nie pojawił się na spotkaniu. Na miejsce spotkania dotarł jedynie radny Artur Oliasz, który starał się kilkukrotnie dodzwonić do burmistrza — telefon milczał. Pomimo wcześniejszego zaproszenia, na miejscu nie pojawiła się również przewodnicząca rady Dorota Bojakowska. 

Radny Oliasz uspokajał mieszkańców, że nie ma i nigdy nie było planów zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Działoszynie. Obecna na spotkaniu dyrektor bogatyńskiego szpitala Ewa Szczepkowska również stwierdziła, że jest to plotka. W odpowiedzi mieszkańcy poinformowali, że zapowiedź likwidacji przychodni usłyszeli od samego burmistrza. Z usług Ośrodka Zdrowia w Działoszynie korzysta aż siedem okolicznych sołectw. 

Ewa Szczepkowska poinformowała również o problemach, z jakimi boryka się w szpitalu. Średnia wieku załogi pielęgniarek wynosi w tym momencie 52 lata. 

Mieszkańcy wsi poczuli się zlekceważeni, mówili często o arogancji, jaka panuje ostatnio w urzędzie. Bardzo zależało im na rozmowie z włodarzem Bogatyni.

"Obecny obóz władzy to jakiś żart, miały być zmiany na lepsze a jest co raz gorzej, wszystko likwidują. nie obchodzą ich mieszkańcy, połowa z nich nawet nie mieszka w Bogatyni..." - mocno podsumował zaistniałą sytuacje jeden z mieszkańców

Radny Oliasz oraz Sołtys wsi Działoszyn Ryszard Włos starali się opanować sytuację i z uwagą wysłuchali mieszkańców. Na spotkaniu poruszano również kwestie oszczędności m.in na przycmentarnej toalecie — która w ramach oszczędności została zlikwidowana. (Pisaliśmy o tym tutaj)

 

fot. informacja o spotkaniu / bogatynia24tv.pl

 

Czytaj dalej...
czwartek, 27 czerwiec 2019 09:04

Pasożyty w Berzdorfer See - prawda czy fałsz?

Napisał Redakcja B24TV

Temperatura za oknem dopisuje, słońce w pełni, nic tylko spakować samochód i ruszyć na pobliskie kąpieliska! Jednak czy wszędzie jest bezpiecznie?

Od kilku dni dostajemy od Was informacje, o powikłaniach występujących po kąpieli w popularnym Berzdorfer See.

Wydział Zdrowia miasta Görlitz potwierdził, że odpowiedzialne za to są cerkarie (robaki ssące) – larwy przywr wnętrzniaków. Ich zadaniem jest dotarcie do organizmu żywiciela ostatecznego. Mogą się tam dostać aktywnie wwiercając się przez skórę.

Objawy są podobne do ukłuć przez komary i trwają od 3 do 4 dni. Połknięcie cerkarii nie doprowadza do żadnej choroby, ale też nie odbywa się przekazywanie tych zarazków od człowieka do człowieka.

Wystąpienie cerkarii nie ma wpływu na jakość wody w jeziorach kąpielowych.

Co zrobić by zminimalizować ryzyko porażenia cerkariami ?

- należy bezwzględnie unikać przebywania w pobliżu wodnych zarośli
- zmień strój zaraz po ukończeniu wypoczynku nad wodą 
- mocno i dokładnie wytrzyj się ręcznikiem kąpielowym
- nie dokarmiaj kaczek i innych ptaków w pobliżu jeziora! 

Człowiek nie jest odpowiednim żywicielem, ale mimo to wnikają one do skóry wywołując reakcję alergiczną w formie okrągłych obrzęków oraz bąbelków połączonych z gwałtownym świądem.

Czytaj dalej...
środa, 19 czerwiec 2019 10:30

Wspólnie wyszarpmy Ninę ze szpon kalectwa!

Napisał Redakcja B24TV

Nina Szołomicka to 17-miesięczna mieszkanka Zgorzelca. Od urodzenia choruje na wrodzoną wadę kończyn (Fibular hemimelia).  

Do szpitala jechałam przekonana, że wszystko będzie dobrze. 3-krotnie lekarz oglądał naszą córeczkę na USG 3D, nie mogło być mowy o żadnych nieprawidłowościach. Przecież nikt w dzisiejszych czasach nie przeoczy takiej wady. Byłam gotowa na śliczną zdrową córeczkę… Po 8 godzinach porodu lekarze zdecydowali o cesarskim cięciu. Kurtyna zasłoniła moje dziecko – nie pokazali mi jej nawet na chwilę. Zobaczyłam ją po kilku godzinach. Dzisiaj, z tamtej chwili wspominam tylko twarz lekarki, która przyniosła mi Ninę. Po porodzie, w chwili, kiedy pierwszy raz ujrzałam moje dziecko na oczy, powinnam płakać ze szczęścia – ja płakałam z rozpaczy. - opisuje swoją historię na profilu siepomaga.pl matka dziewczynki.

W drugiej dobie życia dziewczynce wykonano RTG. Nieprawidłowy wygląd nóżki wiązał się z nietypową budową kości. Rodzice dziecka usłyszeli, że ich córka urodziła się z rzadką wadą wrodzoną, a konsultujący ją ortopeda dziecięcy jeszcze nie spotkał się z takim przypadkiem.

Na szczęście rodzina trafiła do renomowanego specjalisty, który przy okazji wizyty w Polsce zbadał ich córeczkę, pojawiła się wtedy również szczegółowa diagnoza i szansa powrotu Niny do pełni zdrowia. 

Dr Paley zbadał nasze dziecko przy okazji wizyty w Polsce, nie dość, że bez problemu zdiagnozował chorobę, to jeszcze obiecał, że po kilku operacjach Nina będzie samodzielną i w pełni sprawną dziewczynką!

U Niny występuje niedorozwój kości strzałki prawej nogi oraz niedorozwój i przodowygięcie kości piszczelowej, deformacja i koślawość kolana, a także wada rozwojowa stopy – brak jąder kostnienia kości stępu oraz zrośnięcie IV i V kości śródstopia. Wada ta, czyli Fibular Hemimelia (FH), wiąże się z ograniczonymi możliwościami ruchu, dlatego też wymaga szeregu skomplikowanych operacji, a następnie długiego procesu rehabilitacji. 

 
Pierwsza operacja jest najważniejsza i najbardziej skomplikowana. Pragniemy, aby przeprowadził ją najlepszy specjalista zajmujący się leczeniem rzadkich wad kończyn dolnych. Znaleźliśmy lekarza, który od lat operuje tego typu wady u dzieci z całego świata. Mamy prawie wszystko – dobre rokowania, świetnego specjalistę, brakuje nam tylko środków finansowych. Prosimy o pomoc. Może dzięki Wam, wspólnie uda nam się dać naszemu dziecku szanse na zdrową przyszłość. Sprawność.

 

Cała historia dziewczynki, jej choroby oraz możliwości ratowania jej zdrowia opisana została na portalu siepomaga.pl, gdzie równocześnie trwa zbiórka na leczenie dziewczynki. Gorąco zachęcamy do pomocy, link poniżej! 

Ścigamy się z czasem, by wyszarpać Ninę ze szpon kalectwa! - siepomaga.pl

 

 

Czytaj dalej...
sobota, 15 czerwiec 2019 12:18

Hospicjum zamiast szpitala w Bogatyni?

Napisał Redakcja B24TV

Jak donoszą nasze wróbelki, cały czas trwają rozmowy na temat losów Bogatyńskiego szpitala.

Z informacji, jakie udało nam się ustalić, ze względu na bliskość elektrowni oraz kopalni jedną z propozycji było przekazanie 49% udziałów szpitala dla spółki PGE, podobno odbyły się już wstępne rozmowy na ten temat, które jak dotąd nie odniosły oczekiwanych skutków. Padają również te "czarne" opcje jak m.in zamknięcie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni i odsprzedania budynku potentatowi branży owocowej ze Zgorzelca.

Jeden z wróbelków napisał, że szpital może zostać przebudowany na potrzeby hospicjum, owa działalność miałaby zająć dwa piętra budynku. 

Jak wszyscy wiemy, po zamknięciu Bogatyńskiego szpitala wszyscy pacjenci zmuszeni byliby do korzystania z usług Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu — ten z pewnością skorzystałby na obsłudze blisko 18-tysięcznej społeczności Bogatyni. 

W Bogatyni jest kilka osób mocno związanych ze środowiskiem Zgorzeleckiego szpitala, którym zależy na końcu naszej Bogatyńskiej służby zdrowia, ale o tym wkrótce... 

Kolejnym ważnym tematem jest zamknięcie ośrodków zdrowia w wiejskich miejscowościach w gminie Bogatynia. Pierwszy w kolejce do zamknięcia jest ośrodek zdrowia w Działoszynie, jego mieszkańcy mają być dowożeni specjalnym autobusem do Bogatyńskiego szpitala - o ile ten pozostanie do dyspozycji mieszkańców Bogatyni.

 
Pytań jest wiele, odpowiedzi niestety mniej. Co w przypadku kiedy szpital zostanie zamknięty? zostaną zakupione dodatkowe karetki pogotowia? czy SOR w Zgorzelcu wytrzyma natłok dodatkowych pacjentów? - czas pokaże. 
Czytaj dalej...
czwartek, 30 maj 2019 15:40

Uwaga TVN o sporze salonów kosmetycznych z Bogatyni

Napisał Redakcja B24TV

O całej sprawie pisaliśmy tutaj.

W akcje włączyli się dziennikarze programu Uwaga TVN. W reportażu możemy poznać dwie strony sporu, zachęcamy do obejrzenia i komentowania sprawy na www oraz naszym Facebooku. 

środa, 29 maj 2019 10:43

Pomóż 24-letniej Karolinie z Opolna pokonać raka! Razem damy radę!

Napisał Redakcja B24TV

24-letnia mieszkanka Opolna walczy z białaczką, powstała zrzutka na pomoc kobiecie. Złośliwego nowotworu układu krwiotwórczego jaki zaatakował kobietę nie udało się pokonać dwukrotną chemioterapią

Karolina sama o sobie napisała:

Kochani!

Nazywam się Karolina Kowalska i mam 24 lata. Do niedawna cieszyłam się życiem i czerpałam z niego jak najwięcej. Niestety w lutym 2019 roku zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową wysokiego ryzyka (nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego).

Obecnie jestem leczona w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu. Do tej pory zrealizowałam dwie linie leczenia chemioterapią, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Leczenie utrudnione było licznymi powikłaniami oraz długotrwałym (60 dni) okresem aplazji, czyli upośledzeniem funkcji szpiku. Wobec stwierdzenia braku odpowiedzi na dotychczasowe leczenie, konieczne jest zastosowanie bardzo kosztownej terapii farmakologicznej, na którą mnie i mojej rodziny niestety nie stać, a może mi ona uratować życie!

Dlatego z całego serca będę wdzięczna za każdą najmniejszą pomoc, która pomoże mi pokonać chorobę.

 

Link do zbiórki znajdziecie tutaj.

wtorek, 28 maj 2019 13:15

Zmarła Dorota Stachyra, wieloletnia nauczycielka, trener drużyny Bogatyńskich Odyseuszy

Napisał Redakcja B24TV

W dniu 27.05.2019 w wieku 50 lat zmarła Dorota Stachyra. Przez Bogatynian znana i ceniona jako nauczyciel oraz trener drużyny Odyseuszy. 

Dorota Stachyra miała swój nieoceniony udział w kształtowaniu i rozwijaniu Bogatyńskiej młodzieży. 

Odyseusze w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika od 10 lat uczestniczą w edukacyjnym międzynarodowym, pozarządowym projekcie Odyseja Umysłu, którego głównymi założeniami są: kształtowanie kreatywnego myślenia, uciekanie od schematyzmu poprzez wykorzystywanie swojej wiedzy w praktyce. Wielokrotnie przy pomocy Pani Doroty awansowali do ogólnopolskich zmagań. W maju tego roku drużyna poleciała na konkurs do Chicago w Stanach Zjednoczonych. 
 
W czerwcu 2018 roku Bogatynianie stworzyli zbiórkę za pośrednictwem platformy Facebook na walkę kobiety z nowotworem. Zbiórka przekroczyła założony próg trzykrotnie. 
 
Msza Żałobno-Pożegnalna zostanie odprawiona w dniu 31.05.2019 (piątek) o godzinie 14:00 w Kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni.
 
Rodzinie oraz przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje. 


fot. Nekrolog / Bogatynia24tv.pl
Czytaj dalej...
  • 1
  • 2
  • koniec
Strona 1 z 2

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.