Kamery Online - nowość na bogatynia24tv.pl, kliknij i zobacz tętniące życiem miasto na żywo!

 

Po raz kolejny Burmistrz Wojciech Błasiak odpowiadał w wywiadzie telewizyjnym na pytania dotyczące kosmicznych kwot widniejących na popularnych już bilbordach reklamowych. Cały wywiad zrealizowany przez TV Bogatynia można obejrzeć tutaj.

Prawdy na temat zadłużenia Bogatyni postanowiliśmy poszukać u źródeł, tj. w dokumentach finansowych gminy publikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Są to, co warto podkreślić, oficjalne dokumenty pokazujące faktyczny stan finansów Bogatyni. Utworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zweryfikowane przez instytucje nadzorujące finanse gminy.

Mowa przede wszystkim o sprawozdaniu z przebiegu wykonania budżetu Gminy i Miasta Bogatynia za 2018 rok oraz załączniku nr 13 do tego sprawozdania. Sprawozdanie takie składa każde miasto i gmina w Polsce.

Ponieważ, jak zwykło się mówić, prawda obroni się sama, będziemy cytować słowa sprawozdania, które sporządził wydział finansowy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Sprawozdanie podpisał zapewne osobiście sam burmistrz Wojciech Błasiak:

na zadłużenie gminy składają się następujące kwoty:

  • 4.701.800,00 zł, suma pożyczek na koniec 2018 r.,

  • 26.468.250,21 zł, suma kredytów na koniec 2018 r.,

  • 14.000.000,00 zł, suma obligacji na koniec 2018 r.

  • 3.878.478,70 zł., suma poręczeń na koniec 2018 r.

Całkowite zadłużenie Bogatyni na dzień 31.12.2018 wynosi dokładnie, nie mniej i nie więcej niż

49 048 528 ZŁOTYCH i 91 GROSZY,

dwa razy mniej niż podają plakaty i bilbordy burmistrza Błasiaka i jego doradców pseudo finansistów.

 

Naturalnie wszystkie te kwoty muszą być zgodnie z prawem doliczone do zadłużenia gminy, ale dla przykładu, spłata obligacji (14 milionów) rozpocznie się dopiera za 3 lata w 2022 r. Z kolei do spłaty poręczeń przez gminę najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie. Poręczone kredyty są bez problemu spłacane przez jednostki gminne, którym gmina je poręczyła i w tej chwili są to więc zobowiązania czysto hipotetyczne.

Co jednak najważniejsze, całe zadłużenie rozłożone jest na wiele lat i nie wymaga w całości spłaty w 2019 roku.

 

Należy zatem zadać najważniejsze pytania, kto, w jakim celu i w jaki sposób doliczył się ponad 103 milionów złotych zadłużenia?

Nie podejrzewamy wykwalifikowanych pracowników wydziału finansowego gminy o tak wielką ignorancję. Co jednak na to Skarbnik Gminy i Audytorka? Czy obie Panie nie potrafiły ustrzec burmistrza przed tą kompromitacją?

 

Dla wyjaśnienia, posłużymy się prostym przykładem.

Załóżmy, że mieszkaniec zadłużonej Bogatyni zarabia rocznie tyle co zastępca burmistrza Błasiaka, czyli całkiem sporą kwotę ok. 186 tysięcy złotych brutto rocznie. Następnie ten mieszkaniec zaciąga kredyt na zakup mieszkania w kwocie 350 tysięcy z okresem spłaty 30 lat.

Stosując plakatowo-bilbordowe standardy rachunkowości burmistrza Błasiaka mieszkaniec ten powinien być skończonym bankrutem. Jego zadłużenie prawie trzykrotnie przekracza jego roczne zarobki netto. Według pseudo finansistów burmistrza nie jest ważne, że mieszkaniec ten ma do spłacenia rocznie kwotę ok. 17 tysięcy, czyli 13,5 % swoich dochodów netto. Po spłacie rat kredytu pozostanie mu jeszcze prawie 110 tysięcy w kieszeni i zapewne stać go będzie, nie tylko na wakacje w ciepłych krajach. Gmina do spłaty w tym roku ma ok. 8 milionów kredytów i pożyczek co stanowi niecałe 5 % z ponad 166 milionów dochodów gminy.

 

Oczywiście oszczędzać trzeba zawsze, ale racjonalnie, nie niszcząc wszystkiego dookoła, przede wszystkim zaś, bez posługiwania się manipulacją.

Naszym zdaniem są tylko dwa wyjaśnienia tej bolesnej sprawy. Pierwsze z nich, to totalna ignorancja, czyli nieznajomość podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i finansów. Drugie, to świadome wprowadzanie mieszkańców w błąd i to przy pomocy bardzo prymitywnej manipulacji. Niestety żadna z opcji nie świadczy dobrze o nowym gospodarzu naszego miasta. Czy burmistrz jest ignorantem? Łgarzem? A może za nieuków uważa nas mieszkańców?

Całość sprawozdania o faktycznym zadłużeniu Bogatyni na koniec 2018 roku jest dostępna nie na bilbordach i plakatach, lecz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem http://bip.bogatynia.pl/?c=1210.

Czytany 1094 razy
Udostępnij ten artykuł
Więcej w tej kategorii: « Stawki za wynajem infrastruktury sportowej w Bogatyni Zmarła Dorota Stachyra, wieloletnia nauczycielka, trener drużyny Bogatyńskich Odyseuszy »

O Autorze

E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz


Odśwież

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.