Już 19 września o godzinie 10:00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się rozprawa administracyjna, która będzie ważnym elementem przy wydawaniu decyzji środowiskowej dotyczącej kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego "Turów". Dostęp do pełnej dokumentacji na ten temat tutaj.

Mieszkańcy osiedla Orła Białego na kartka zostali poinformowani o tym, żeby zabrać z parkingu należącego do BOK swoje pojazdy - ponieważ mogą zostać one uszkodzone! Dodatkowo osoby, które jednak zdecydują pozostawić tam swój pojazd nie będą mogły opuścić parkingu do późnych godzin wieczornych. 

Zorganizowana przez Regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska rozprawa jest otwarta dla mieszkańców Bogatyni i okolic, przewidywany czas trwania to blisko 6 godzin. 

Czy zorganizowane wydarzenie faktycznie niesie ze sobą zagrożenie, czy służby w ten sposób przekonują mieszkańców by ci zwolnili popularne miejsce parkingowe? Przekonamy się już w czwartek! 

 

 

Już w sobotę (20.07) o godzinie 14:00 w Posadzie odbędzie się festyn charytatywny zorganizowany w celu zebrania środków na leczenie Łukasza.

Łukasz ma 25 lat, od urodzenia przez 22 lata mieszkał w Posadzie. Dwa lata temu wyleciał do Anglii do pracy i tam jego życie nagle się posypało.

Diagnoza: nowotwór tkanek miękkich

Łukasza może uratować tylko kosztowne leczenie w Niemczech. W celu zebrania pieniędzy powstała również zbiórka w portalu zrzutka.pl. Na chwile pisania tekstu zebrano blisko 7 000 zł z zaplanowanych 90 000 zł. Do końca zrzutki pozostało 75 dni. 

Na festynie czekan na Was moc atrakcji! Do wylicytowania m.in voucher na permanentne brwi, przedłużanie rzęs, manicure paznokci, tatuaże, crossfit, pizze oraz koszulki i rękawice bokserskie z autografami! 

Nie może Was zabraknąć, bądźcie z nami! Szczegóły odnośnie wydarzenia znajdziecie tutaj.

SOBOTA (20.07.2019) godzina 14:00 ŚWIETLICA WIEJSKA W POSADZIEWczoraj (09.07) w Działoszynie na wniosek Sołtysów północnej części Gminy Bogatynia, zostało zorganizowane spotkanie z burmistrzem oraz radnymi na temat zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Działoszynie. 

Niestety, pomimo licznego przybycia mieszkańców wsi, burmistrz Błasiak nie pojawił się na spotkaniu. Na miejsce spotkania dotarł jedynie radny Artur Oliasz, który starał się kilkukrotnie dodzwonić do burmistrza — telefon milczał. Pomimo wcześniejszego zaproszenia, na miejscu nie pojawiła się również przewodnicząca rady Dorota Bojakowska. 

Radny Oliasz uspokajał mieszkańców, że nie ma i nigdy nie było planów zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Działoszynie. Obecna na spotkaniu dyrektor bogatyńskiego szpitala Ewa Szczepkowska również stwierdziła, że jest to plotka. W odpowiedzi mieszkańcy poinformowali, że zapowiedź likwidacji przychodni usłyszeli od samego burmistrza. Z usług Ośrodka Zdrowia w Działoszynie korzysta aż siedem okolicznych sołectw. 

Ewa Szczepkowska poinformowała również o problemach, z jakimi boryka się w szpitalu. Średnia wieku załogi pielęgniarek wynosi w tym momencie 52 lata. 

Mieszkańcy wsi poczuli się zlekceważeni, mówili często o arogancji, jaka panuje ostatnio w urzędzie. Bardzo zależało im na rozmowie z włodarzem Bogatyni.

"Obecny obóz władzy to jakiś żart, miały być zmiany na lepsze a jest co raz gorzej, wszystko likwidują. nie obchodzą ich mieszkańcy, połowa z nich nawet nie mieszka w Bogatyni..." - mocno podsumował zaistniałą sytuacje jeden z mieszkańców

Radny Oliasz oraz Sołtys wsi Działoszyn Ryszard Włos starali się opanować sytuację i z uwagą wysłuchali mieszkańców. Na spotkaniu poruszano również kwestie oszczędności m.in na przycmentarnej toalecie — która w ramach oszczędności została zlikwidowana. (Pisaliśmy o tym tutaj)

 

fot. informacja o spotkaniu / bogatynia24tv.pl

 

czwartek, 27 czerwiec 2019 09:04

Pasożyty w Berzdorfer See - prawda czy fałsz?

Napisał

Temperatura za oknem dopisuje, słońce w pełni, nic tylko spakować samochód i ruszyć na pobliskie kąpieliska! Jednak czy wszędzie jest bezpiecznie?

Od kilku dni dostajemy od Was informacje, o powikłaniach występujących po kąpieli w popularnym Berzdorfer See.

Wydział Zdrowia miasta Görlitz potwierdził, że odpowiedzialne za to są cerkarie (robaki ssące) – larwy przywr wnętrzniaków. Ich zadaniem jest dotarcie do organizmu żywiciela ostatecznego. Mogą się tam dostać aktywnie wwiercając się przez skórę.

Objawy są podobne do ukłuć przez komary i trwają od 3 do 4 dni. Połknięcie cerkarii nie doprowadza do żadnej choroby, ale też nie odbywa się przekazywanie tych zarazków od człowieka do człowieka.

Wystąpienie cerkarii nie ma wpływu na jakość wody w jeziorach kąpielowych.

Co zrobić by zminimalizować ryzyko porażenia cerkariami ?

- należy bezwzględnie unikać przebywania w pobliżu wodnych zarośli
- zmień strój zaraz po ukończeniu wypoczynku nad wodą 
- mocno i dokładnie wytrzyj się ręcznikiem kąpielowym
- nie dokarmiaj kaczek i innych ptaków w pobliżu jeziora! 

Człowiek nie jest odpowiednim żywicielem, ale mimo to wnikają one do skóry wywołując reakcję alergiczną w formie okrągłych obrzęków oraz bąbelków połączonych z gwałtownym świądem.

środa, 19 czerwiec 2019 10:30

Wspólnie wyszarpmy Ninę ze szpon kalectwa!

Napisał

Nina Szołomicka to 17-miesięczna mieszkanka Zgorzelca. Od urodzenia choruje na wrodzoną wadę kończyn (Fibular hemimelia).  

Do szpitala jechałam przekonana, że wszystko będzie dobrze. 3-krotnie lekarz oglądał naszą córeczkę na USG 3D, nie mogło być mowy o żadnych nieprawidłowościach. Przecież nikt w dzisiejszych czasach nie przeoczy takiej wady. Byłam gotowa na śliczną zdrową córeczkę… Po 8 godzinach porodu lekarze zdecydowali o cesarskim cięciu. Kurtyna zasłoniła moje dziecko – nie pokazali mi jej nawet na chwilę. Zobaczyłam ją po kilku godzinach. Dzisiaj, z tamtej chwili wspominam tylko twarz lekarki, która przyniosła mi Ninę. Po porodzie, w chwili, kiedy pierwszy raz ujrzałam moje dziecko na oczy, powinnam płakać ze szczęścia – ja płakałam z rozpaczy. - opisuje swoją historię na profilu siepomaga.pl matka dziewczynki.

W drugiej dobie życia dziewczynce wykonano RTG. Nieprawidłowy wygląd nóżki wiązał się z nietypową budową kości. Rodzice dziecka usłyszeli, że ich córka urodziła się z rzadką wadą wrodzoną, a konsultujący ją ortopeda dziecięcy jeszcze nie spotkał się z takim przypadkiem.

Na szczęście rodzina trafiła do renomowanego specjalisty, który przy okazji wizyty w Polsce zbadał ich córeczkę, pojawiła się wtedy również szczegółowa diagnoza i szansa powrotu Niny do pełni zdrowia. 

Dr Paley zbadał nasze dziecko przy okazji wizyty w Polsce, nie dość, że bez problemu zdiagnozował chorobę, to jeszcze obiecał, że po kilku operacjach Nina będzie samodzielną i w pełni sprawną dziewczynką!

U Niny występuje niedorozwój kości strzałki prawej nogi oraz niedorozwój i przodowygięcie kości piszczelowej, deformacja i koślawość kolana, a także wada rozwojowa stopy – brak jąder kostnienia kości stępu oraz zrośnięcie IV i V kości śródstopia. Wada ta, czyli Fibular Hemimelia (FH), wiąże się z ograniczonymi możliwościami ruchu, dlatego też wymaga szeregu skomplikowanych operacji, a następnie długiego procesu rehabilitacji. 

 
Pierwsza operacja jest najważniejsza i najbardziej skomplikowana. Pragniemy, aby przeprowadził ją najlepszy specjalista zajmujący się leczeniem rzadkich wad kończyn dolnych. Znaleźliśmy lekarza, który od lat operuje tego typu wady u dzieci z całego świata. Mamy prawie wszystko – dobre rokowania, świetnego specjalistę, brakuje nam tylko środków finansowych. Prosimy o pomoc. Może dzięki Wam, wspólnie uda nam się dać naszemu dziecku szanse na zdrową przyszłość. Sprawność.

 

Cała historia dziewczynki, jej choroby oraz możliwości ratowania jej zdrowia opisana została na portalu siepomaga.pl, gdzie równocześnie trwa zbiórka na leczenie dziewczynki. Gorąco zachęcamy do pomocy, link poniżej! 

Ścigamy się z czasem, by wyszarpać Ninę ze szpon kalectwa! - siepomaga.pl

 

 

sobota, 15 czerwiec 2019 12:18

Hospicjum zamiast szpitala w Bogatyni?

Napisał

Jak donoszą nasze wróbelki, cały czas trwają rozmowy na temat losów Bogatyńskiego szpitala.

Z informacji, jakie udało nam się ustalić, ze względu na bliskość elektrowni oraz kopalni jedną z propozycji było przekazanie 49% udziałów szpitala dla spółki PGE, podobno odbyły się już wstępne rozmowy na ten temat, które jak dotąd nie odniosły oczekiwanych skutków. Padają również te "czarne" opcje jak m.in zamknięcie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni i odsprzedania budynku potentatowi branży owocowej ze Zgorzelca.

Jeden z wróbelków napisał, że szpital może zostać przebudowany na potrzeby hospicjum, owa działalność miałaby zająć dwa piętra budynku. 

Jak wszyscy wiemy, po zamknięciu Bogatyńskiego szpitala wszyscy pacjenci zmuszeni byliby do korzystania z usług Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu — ten z pewnością skorzystałby na obsłudze blisko 18-tysięcznej społeczności Bogatyni. 

W Bogatyni jest kilka osób mocno związanych ze środowiskiem Zgorzeleckiego szpitala, którym zależy na końcu naszej Bogatyńskiej służby zdrowia, ale o tym wkrótce... smile

Kolejnym ważnym tematem jest zamknięcie ośrodków zdrowia w wiejskich miejscowościach w gminie Bogatynia. Pierwszy w kolejce do zamknięcia jest ośrodek zdrowia w Działoszynie, jego mieszkańcy mają być dowożeni specjalnym autobusem do Bogatyńskiego szpitala - o ile ten pozostanie do dyspozycji mieszkańców Bogatyni.

 
Pytań jest wiele, odpowiedzi niestety mniej. Co w przypadku kiedy szpital zostanie zamknięty? zostaną zakupione dodatkowe karetki pogotowia? czy SOR w Zgorzelcu wytrzyma natłok dodatkowych pacjentów? - czas pokaże. 

O całej sprawie pisaliśmy tutaj.

W akcje włączyli się dziennikarze programu Uwaga TVN. W reportażu możemy poznać dwie strony sporu, zachęcamy do obejrzenia i komentowania sprawy na www oraz naszym Facebooku. 

24-letnia mieszkanka Opolna walczy z białaczką, powstała zrzutka na pomoc kobiecie. Złośliwego nowotworu układu krwiotwórczego jaki zaatakował kobietę nie udało się pokonać dwukrotną chemioterapią

Karolina sama o sobie napisała:

Kochani!

Nazywam się Karolina Kowalska i mam 24 lata. Do niedawna cieszyłam się życiem i czerpałam z niego jak najwięcej. Niestety w lutym 2019 roku zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową wysokiego ryzyka (nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego).

Obecnie jestem leczona w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu. Do tej pory zrealizowałam dwie linie leczenia chemioterapią, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Leczenie utrudnione było licznymi powikłaniami oraz długotrwałym (60 dni) okresem aplazji, czyli upośledzeniem funkcji szpiku. Wobec stwierdzenia braku odpowiedzi na dotychczasowe leczenie, konieczne jest zastosowanie bardzo kosztownej terapii farmakologicznej, na którą mnie i mojej rodziny niestety nie stać, a może mi ona uratować życie!

Dlatego z całego serca będę wdzięczna za każdą najmniejszą pomoc, która pomoże mi pokonać chorobę.

 

Link do zbiórki znajdziecie tutaj.

W dniu 27.05.2019 w wieku 50 lat zmarła Dorota Stachyra. Przez Bogatynian znana i ceniona jako nauczyciel oraz trener drużyny Odyseuszy. 

Dorota Stachyra miała swój nieoceniony udział w kształtowaniu i rozwijaniu Bogatyńskiej młodzieży. 

Odyseusze w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika od 10 lat uczestniczą w edukacyjnym międzynarodowym, pozarządowym projekcie Odyseja Umysłu, którego głównymi założeniami są: kształtowanie kreatywnego myślenia, uciekanie od schematyzmu poprzez wykorzystywanie swojej wiedzy w praktyce. Wielokrotnie przy pomocy Pani Doroty awansowali do ogólnopolskich zmagań. W maju tego roku drużyna poleciała na konkurs do Chicago w Stanach Zjednoczonych. 
 
W czerwcu 2018 roku Bogatynianie stworzyli zbiórkę za pośrednictwem platformy Facebook na walkę kobiety z nowotworem. Zbiórka przekroczyła założony próg trzykrotnie. 
 
Msza Żałobno-Pożegnalna zostanie odprawiona w dniu 31.05.2019 (piątek) o godzinie 14:00 w Kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni.
 
Rodzinie oraz przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje. 


fot. Nekrolog / Bogatynia24tv.pl

 

Po raz kolejny Burmistrz Wojciech Błasiak odpowiadał w wywiadzie telewizyjnym na pytania dotyczące kosmicznych kwot widniejących na popularnych już bilbordach reklamowych. Cały wywiad zrealizowany przez TV Bogatynia można obejrzeć tutaj.

Prawdy na temat zadłużenia Bogatyni postanowiliśmy poszukać u źródeł, tj. w dokumentach finansowych gminy publikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Są to, co warto podkreślić, oficjalne dokumenty pokazujące faktyczny stan finansów Bogatyni. Utworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zweryfikowane przez instytucje nadzorujące finanse gminy.

Mowa przede wszystkim o sprawozdaniu z przebiegu wykonania budżetu Gminy i Miasta Bogatynia za 2018 rok oraz załączniku nr 13 do tego sprawozdania. Sprawozdanie takie składa każde miasto i gmina w Polsce.

Ponieważ, jak zwykło się mówić, prawda obroni się sama, będziemy cytować słowa sprawozdania, które sporządził wydział finansowy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Sprawozdanie podpisał zapewne osobiście sam burmistrz Wojciech Błasiak:

na zadłużenie gminy składają się następujące kwoty:

  • 4.701.800,00 zł, suma pożyczek na koniec 2018 r.,

  • 26.468.250,21 zł, suma kredytów na koniec 2018 r.,

  • 14.000.000,00 zł, suma obligacji na koniec 2018 r.

  • 3.878.478,70 zł., suma poręczeń na koniec 2018 r.

Całkowite zadłużenie Bogatyni na dzień 31.12.2018 wynosi dokładnie, nie mniej i nie więcej niż

49 048 528 ZŁOTYCH i 91 GROSZY,

dwa razy mniej niż podają plakaty i bilbordy burmistrza Błasiaka i jego doradców pseudo finansistów.

 

Naturalnie wszystkie te kwoty muszą być zgodnie z prawem doliczone do zadłużenia gminy, ale dla przykładu, spłata obligacji (14 milionów) rozpocznie się dopiera za 3 lata w 2022 r. Z kolei do spłaty poręczeń przez gminę najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie. Poręczone kredyty są bez problemu spłacane przez jednostki gminne, którym gmina je poręczyła i w tej chwili są to więc zobowiązania czysto hipotetyczne.

Co jednak najważniejsze, całe zadłużenie rozłożone jest na wiele lat i nie wymaga w całości spłaty w 2019 roku.

 

Należy zatem zadać najważniejsze pytania, kto, w jakim celu i w jaki sposób doliczył się ponad 103 milionów złotych zadłużenia?

Nie podejrzewamy wykwalifikowanych pracowników wydziału finansowego gminy o tak wielką ignorancję. Co jednak na to Skarbnik Gminy i Audytorka? Czy obie Panie nie potrafiły ustrzec burmistrza przed tą kompromitacją?

 

Dla wyjaśnienia, posłużymy się prostym przykładem.

Załóżmy, że mieszkaniec zadłużonej Bogatyni zarabia rocznie tyle co zastępca burmistrza Błasiaka, czyli całkiem sporą kwotę ok. 186 tysięcy złotych brutto rocznie. Następnie ten mieszkaniec zaciąga kredyt na zakup mieszkania w kwocie 350 tysięcy z okresem spłaty 30 lat.

Stosując plakatowo-bilbordowe standardy rachunkowości burmistrza Błasiaka mieszkaniec ten powinien być skończonym bankrutem. Jego zadłużenie prawie trzykrotnie przekracza jego roczne zarobki netto. Według pseudo finansistów burmistrza nie jest ważne, że mieszkaniec ten ma do spłacenia rocznie kwotę ok. 17 tysięcy, czyli 13,5 % swoich dochodów netto. Po spłacie rat kredytu pozostanie mu jeszcze prawie 110 tysięcy w kieszeni i zapewne stać go będzie, nie tylko na wakacje w ciepłych krajach. Gmina do spłaty w tym roku ma ok. 8 milionów kredytów i pożyczek co stanowi niecałe 5 % z ponad 166 milionów dochodów gminy.

 

Oczywiście oszczędzać trzeba zawsze, ale racjonalnie, nie niszcząc wszystkiego dookoła, przede wszystkim zaś, bez posługiwania się manipulacją.

Naszym zdaniem są tylko dwa wyjaśnienia tej bolesnej sprawy. Pierwsze z nich, to totalna ignorancja, czyli nieznajomość podstawowych pojęć z zakresu ekonomii i finansów. Drugie, to świadome wprowadzanie mieszkańców w błąd i to przy pomocy bardzo prymitywnej manipulacji. Niestety żadna z opcji nie świadczy dobrze o nowym gospodarzu naszego miasta. Czy burmistrz jest ignorantem? Łgarzem? A może za nieuków uważa nas mieszkańców?

Całość sprawozdania o faktycznym zadłużeniu Bogatyni na koniec 2018 roku jest dostępna nie na bilbordach i plakatach, lecz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem http://bip.bogatynia.pl/?c=1210.

Strona 1 z 2

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.