Pamięć o zmarłych bardzo często wiąże się z tak prozaiczną rzeczą, jak obowiązek sprzątania grobu oraz opieki nad nim. Chyba u nikogo nie wywoła to zdziwienia.

Od dłuższego czasu, na naszą redakcyjną skrzynkę przesyłacie zdjęcia z cmentarza komunalnego w Bogatyni.

Obraz, który maluje się wśród grobów naszych bliskich, nie jest raczej obrazem przyjemnym dla oczu. Przykryte chwastami, zapomniane groby, pozarastane alejki — to codzienny widok w miejscu, gdzie spoczywają nasi bliscy.

Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, zarządca cmentarza komunalnego w Bogatyni dba jedynie o przygotowanie miejsc przeznaczonych do pochówku.

Przerośnięta trawa przy pomnikach z uwagi na dbałość o ich nieuszkodzenie nie jest koszona, to zadanie należy do właścicieli pomników. - usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.

Co jednak z miejscami jak te, na poniższym zdjęciu?

 

Mogłoby się wydawać, że prawo nie zajmuje się tak banalnymi kwestiami, jak sprzątanie, czy ogólne opiekowanie się grobem. Nic bardziej mylnego, podobnie jak w innych przypadkach, tak i w tym wytyczne co do tego możemy znaleźć w ustawach. 

Prawo do grobu

Wykupując tzw. miejsce na cmentarzu, płacimy za możliwość jego użytkowania. Grunt w dalszym ciągu pozostaje własnością zarządcy. Sytuacja zmienia się w momencie postawienia nagrobka. Stawiając pomnik, stajemy się jego właścicielami, mimo że stan prawny gruntu pod nim nie ulega zmianie. Jesteśmy więc odpowiedzialni za utrzymanie go w należytym porządku i dbałość o jego stan techniczny. Obowiązek ten przechodzi na naszych następców prawnych. Mówiąc więc najprościej, ten kto zapłacił, sprząta.

Niestety, często zapominamy o tych, których z nami już nie ma. W tym przypadku dobre obyczaje i nasze wewnętrzne poczucie odpowiedzialności powinny przełożyć się na zadbanie i uporządkowanie miejsc spoczynku bliskich nam osób. 

Na cmentarzu znajdziemy również wiele opuszczonych grobów, w tym przypadku można posłużyć się inicjatywami z innych miejscowości. Dla przykładu w Makowie (woj. łodzkie - red.) powstała fundacja, która co roku wraz z młodzieżą organizuje sprzątanie opuszczonych grobów. Na koniec każda osoba zapala znicz i stawia go na grobie, który sprzątała.

Nadesłane przez was zdjęcia:

 

Kolejny dzień upalnej i słonecznej pogody przynosi nowe zagrożenie. Przez kilka najbliższych dni Polacy zostaną poddani wysokiemu i bardzo wysokiemu promieniowaniu UV. IMGW ostrzega, aby ograniczać czas przebywania na słońcu.

W najbliższych dniach cała Polska będzie obszarem, gdzie indeks UV osiągnie poziom 7, czyli wysoki i oraz 8, opisywany jako bardzo wysoki. To oznacza, że u osób przebywających na słońcu dłużej niż 30 minut może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie skóry.

Najwyższy, 9 poziom promieniowa UV, prognozowany jest na całym obszarze Tatr. IMGW przewiduje tam "bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu". 

Przypominamy jak radzić sobie z upałem! 

Jeszcze chwila do wakacji i sezonu urlopowego. Mieszkańcy naszego miasta już teraz zadają sobie pytanie - gdzie nad wodę w tym roku?

Weekendowe wypady są bardzo popularne, nie wszyscy mają do dyspozycji więcej czasu wolnego więc szukają alternatywy w okolicy. Przyznać trzeba, że kąpielisk i miejsc gdzie miło spędzimy czas na świeżym powietrzu, w naszym regionie nie ma zbyt wiele..

W latach 90-tych mieszkańcy ochoczo korzystali z Zalewu, niestety kąpielisko od wielu lat jest zamknięte. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał kompleks odkrytych basenów, niestety Bogatyński aquapark nie będzie dostępny w tym sezonie z powodów formalnych. Infrastruktura wypoczynkowa, która została wzniesiona przez poprzednią władzę za blisko 20 000 000 zł niszczeje na oczach mieszkańców. Obecnie trwa dopełnianie formalności, tak by basen został otwarty w 2020 roku. 

Do całej sytuacji trafie odniósł się były kandydat na burmistrza MiG Bogatynia Piotr Adaszewski. Na poniższym filmie przedstawił kultowe już w Bogatyni miejsce wypoczynku młodzieży. Miejscowe "glinianki" są co roku chętnie okupowane przez dzieci oraz młodzież. Niestety w tym miejscu nie uraczymy nawet czystej wody a co dopiero ratowników dbających o bezpieczeństwo. 

W Bogatyni

Na obecną chwilę funkcjonuje jedynie basen kryty. Ale uwaga! Basen nie jest dostępny od ręki dla wszystkich mieszkańców miasta. Częste rezerwacje przez miejscowe stowarzyszenia sprawiają, że możemy korzystać z niego zaledwie kilka godzin w tygodniu.
Bilet normalny, za 45 minutową kąpiel kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł.

Do naszej dyspozycji pozostają kąpieliska u naszych Czeskich lub Niemieckich sąsiadów.

W Hradku nad Nysą 

Kultowa już Kristýna cieszy się co roku ogromną popularnością. Na miejscu znajduje się pełna infrastruktura. Toaleta i łazienka jest otwarta zarówno dla wczasowiczów jak i osób, które po prostu przyjechały po popływać.
Wejście na Kristýne kosztuje 35 CZK od osoby dorosłej i 15 dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego należy doliczyć koszt parkingu 45 CZK. Po godzinie 17:00 opłaty za wstęp nie są już pobierane.

Berzdorfer See 

Mieszkańcy Bogatyni dojadą nad jezioro od strony Radomierzyc. Na miejscu znajdziemy biały piasek, czystą wodę oraz w słoneczne dni opiekę ratowników. Nie ma opłat za wejście na teren jeziora, a jedynie za miejsce parkingowe, które kosztuje 3,5 euro. 
W ubiegłym roku infrastruktura w tym miejscu przeszła generalny remont, powiększono parking, zbudowano toalety oraz restauracje gdzie możemy zjeść obiad. 

 
Gdzie w tym roku wybieracie się na weekendowe wypady? piszcie! 

Od kilku dni w popularnym serwisie wykop.pl internauci podsuwają pomysły kierownikowi jednego ze Zgorzeleckich sklepów.

Załamany mężczyzna napisał w serwisie:

"Jeszcze nie ma 12, a mnie juz krew zalała. Mireczki, co mam zrobić z pracownicą która przyjęła płatność w czekoladowych euro? Sklep w Zgorzelcu więc często przyjeżdżają Niemcy i płacą w euro. Dziewczyna z Ukrainy, pracowała od 4 dni. Kwota to prawie 300 zł więc sporo. Macie jakieś pomysły?"

Temat natychmiast stał się bardzo popularny, internauci nie próżnowali w podsuwaniu pomysłów, jak odzyskać utraconą gotówkę. Użytkownik LosB przedstawił również ciekawą historię swojego znajomego:

Chociaż sprawa wydaje się komiczna, a kwota nie jest duża, to w wielu komentarzach użytkownicy podsuwali pomysł zgłoszenia tej sytuacji na Policję.

Spotkaliście się kiedyś z podobną historią? Komentujcie! 

-

Link do tematu na wykop.pl tutaj

 

 

 

Nie tylko Bogatynia jest ostatnio na ustach całej Polski. Do szokującej sytuacji doszło w Zgorzelcu, przez zwrócenie uwagi Niemieckiemu klientowi pracownik jednego z dużych marketów budowlanych został zwolniony z pracy.

O całej sytuacji poinformował fakt.pl oraz onet.pl

Dzień 29 marca w sklepie był dla pana Pawła jak każdy inny. Przyjechał do pracy, chwilę przed 11.00. Godzinę później na magazynie, w którym pracował zjawił się zniecierpliwiony klient, który czekał od kilkunastu minut na wydanie towaru. Był nim Niemiec Alois M.

Zirytowany zignorował znaki zakazu wstępu do hali i wszedł kilka metrów wgłąb. Widząc to, pan Paweł który jest emerytowanym policjantem, poprosił by mężczyzna wrócił do bezpiecznej strefy. Pan Alois nie miał zamiaru zastosować się do polecenia i po krótkiej utarczce słownej, rzucił do niego po niemiecku, że jest polskim idiotą.

 Powiedział do mnie "Polnische idiot!". Gdy podszedłem bliżej, dotknęliśmy się i dopiero wtedy mężczyzna się cofnął, po czym wystawił pięści – opisuje sprawę Pan Paweł.

Po wszystkim dyrektor sklepu zaprosił Pana Pawła do swojego gabinetu i po półgodzinnej tyradzie oznajmił, że pan Paweł ma dwa rozwiązania.

– Odmówiono mi obejrzenia monitoringu. Mogłem albo sam podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy albo miałem zostać zwolniony dyscyplinarnie – mówi nam pracownik. Zastraszony Pan Paweł podpisał dobrowolne rozwiązanie umowy i tak zakończył pracę.

Gdy zapytał jednego z dyrektorów co jego zdaniem miał zrobić z klientem, który złamał przepisy i nie chciał wyjść z magazynu, odpowiedź szefa zdumiała go.

 – Usłyszałem, że nawet jakby mi Niemiec napluł w twarz to nie mam prawa nic zrobić – dodaje. 

Choć w jego sprawie próbowała interweniować zakładowa Solidarność, to nikt nie chciał jej słuchać. 

Cały artykuł dostępny na fakt.pl
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bolesławcu podjął działania zmierzające do sporządzenia wykazu rodziców, których wiele dzieci pełni lub pełniło czynną lub zawodową służbę wojskową, celem wyróżnienia ich medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu „Za zasługi dla obronności kraju” nadawany jest:

  • Złoty Medal - rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynna służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową;
  • Srebrny Medal  - rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

W związku z tym, Bogatyński urząd prosi osoby, które spełniają powyższe warunki o zgłoszenie się osobiście do Wydziału Spraw Obywatelskich lub telefonicznie pod nr telefonu 75 77 25 220 do dnia 15.04.2019 r. i podanie następujących informacji:

  • dane dotyczące rodziców  (nazwisko, imię, data urodzenia i imię ojca, adres zamieszkania)
  • dane dotyczące dzieci – żołnierzy (nazwisko – jeśli jest inne niż rodzica, imię, PESEL, adres zamieszkania, ogólne informacje o miejscu pełnienia służby: nazwa jednostki, stanowisko).

Zebrane informacje zostaną przekazane do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bolesławcu celem sporządzenia wykazu rodziców, którzy zostaną uhonorowani stosownymi odznaczeniami. 

Jeśli w Twojej rodzinie jest trójka lub więcej dzieci, które pełniły służbę wojskową, możesz otrzymać medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

źródło: bogatynia.pl

Drodzy czytelnicy! Od dziś na naszej stronie możecie obserwować centrum miasta Bogatyni na żywo! Specjalnie dla Was zainstalowaliśmy dwie kamery w rozdzielczości 4k które pozwalają na obserwowanie tętniącego życiem miasta, . Kamery funkcjonują przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku! W przyszłości mamy w planach zainstalowanie większej ilości kamer.

Kamery są dostępne w zakładce "KAMERY ONLINE" na stronie głównej.

Dni 21 oraz 22 stycznia 2019 r. to bardzo ważne daty. Tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie babcie oraz dziadkowie. Jest to doskonała okazja, by wnuczęta podziękowały "dziadkom" za opiekę, pomoc i bezwarunkową miłość. 

Dzień babci i dziadka 2019 - historia święta w Polsce

Dzień Babci powstał w Polsce niedawno. W 1964 roku z propozycję utworzenia takiego święta miał opublikować tygodnik "Kobieta i życie". Niedługo później do akcji popularyzacji tego pomysłu dołączyć miał "Express Poznański". Sam pomysł związany był z chęcią uhonorowania aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej.
Kolejnym krokiem popularyzacji święta były publikacje w stołecznym "Expressie Wieczornym". Dzień Dziadka prawdopodobnie powstał wtórnie, dzień po święcie babć, które przyjęło się w całej Polsce. Można także znaleźć informację, że to święto przywędrowało do nas z Ameryki w latach 80. XX wieku. - podaje serwis wikipedia.pl 

Czy Wasze babcie mają facebooka? oznaczajcie je w komentarzach! 

Cała redakcja portalu Bogatynia24tv.pl pragnie złożyć wszystkim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia w dniu ich święta! 

 

niedziela, 30 grudzień 2018 10:44

Nowy blok nabiera ostatecznych kształtów

Napisał

Końcówka roku to zazwyczaj dobra okazja do podsumowań. Jednym z najbardziej interesujących naszych czytelników tematów jest bieżąca sytuacja remontowo - modernizacyjna w Elektrowni Turów. Na podstawie oficjalnych informacji podawanych przez spółkę PGE GiEK sporządziliśmy dla Was zestawienie najważniejszych faktów.

Dziś (08.12) rano na naszą redakcyjną skrzynkę trafiła informacja dotycząca inwigilacji w okolicach kopalni Turów. W całości publikujemy przesłaną przez widza treść.

Strona 1 z 2

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.