Redakcja B24TV

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
wtorek, 20 październik 2020 16:56

Powiat Zgorzelecki w "czerwonej strefie" od soboty. Starosta "Powinniśmy się bać". [PILNE]

Wzrost zachorowań w Polsce przekłada się na błyskawiczne zapełnianie mapy kraju kolorem "czerwonym".

Codziennie kolejne powiaty trafiają do strefy czerwonej, która obarczona jest najwyższymi obostrzeniami. Również powiat Zgorzelecki od soboty może dołączyć do tego niechlubnego grona.

Jak poinformował w wywiadzie dla TV Bogatynia Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, sytuacja jest zła i trzeba przygotować się na najgorsze. Tylko we wtorek ilość zachorowań w naszym powiecie osiągnęła liczbę 131. Strefa czerwona powinna zostać wprowadzona już od 108 zakażeń. Decyzja administracyjna ma nastąpić w czwartek.

Co oznacza kolor czerwony dla mieszkańców powiatu?

Strefa czerwona w powiecie Zgorzeleckim 

– W szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

– Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

– Wydarzenia kulturalne odbywają się:
   1. W pomieszczeniach pod warunkiem:
   a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
   b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
   2. W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
   a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
   b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
   prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 21:00.

– Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos.
   W lokalu klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.
   Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że jest oddzielnie przegrodą (min 1 m wysokości od powierzchni stolika) stolika od stolika. 1 osoba na 4 m2.

– Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. 
   Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.

– Siłownie, baseny, aquaparki zakaz działalności.

– Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
   a) 50% liczby miejsc siedzących albo
   b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
   Obowiązek zakrywania ust i nosa.

– Obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych, lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

– Kościoły - jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2

 

poniedziałek, 17 sierpień 2020 11:30

Amerykański gigant chciał inwestować w Bogatyni? Dlaczego burmistrz nie reagował? [PILNE]

Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć naszej redakcji do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z końcem czerwca bieżącego roku wpłynęła oficjalna propozycja współpracy w zakresie wdrożenia kompleksowego programu rozwojowego Miasta i Gminy Bogatynia pod nazwą.
"Rozwój z Energią 2021-2024". Propozycję przygotowała jedna z największych Agencji Public Relations w Polsce, w przeszłości odpowiadająca za tworzenie wielu rozpoznawalnych marek handlowych, współpracująca z ponad 600 podmiotami na terenie kraju, Europy i Świata.  
 
Z naszych ustaleń wynika, że oferta zawierała propozycję wdrożenia kompleksowych rozwiązań prorozwojowych w wielu obszarach, zaniedbanych w czasie ostatnich kilkunastu lat. Jedną z propozycji było zorganizowanie w trzecim kwartale przyszłego roku na terenie Miasta i Gminy Bogatyni Forum Gospodarczo Inwestycyjnego, w którym wziąć mięliby  -według propozycji - udział przedstawiciele wielu zachodnich korporacji wstępnie zainteresowanych inwestycjami na pograniczu Polsko-Czesko-Niemieckim w tym w szczególności w Gminie Bogatynia. Jak dowiadujemy się ze szczegółów propozycji jednym ze wstępnie zainteresowanych inwestorów, których zaproponował oferent był amerykański gigant branży logistycznej gotowy w Bogatyni stworzyć nawet kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla mieszkańców.  Jak czytamy dalej - jest to odpowiedź na konieczność zabezpieczenia nowych, alternatywnych miejsc pracy na wypadek zamknięcia w przyszłości kompleksu energetycznego "Turów". 
 
To jednak nie wszystko. Jak czytamy, w ofercie pojawiła się również propozycja restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej SPZOZ Bogatynia , przy udziale wyspecjalizowanej spółki giełdowej z jednoczesnym zapewnieniem dotychczasowego poziomu opieki zdrowotnej dla mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia co pozwoliłoby rozwiązać lokalnie palący obecnie problem braku rentowności bogatyńskiej placówki. 
 
W dalszej części możemy przeczytać, że oferent zaproponował również kompleksowe wdrożenie cyklicznych rozwiązań w zakresie poprawy zewnętrznego wizerunku Gminy Bogatynia - jako ośrodka przyjaznego inwestorom poprzez wprowadzenie cyklicznego, licencjonowanego działania realizowanego z jedną z największych wytwórni muzycznych w Polsce i przy udziale największych polskich mediów. Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem, jak dowiadujemy się z korespondencji, do której  dotarliśmy jest stworzenie wraz z klubem FC Barcelona oficjalnej Strefy Kibica Euro 2021 na czas trwania przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Propozycja miałaby pozwolić zaoszczędzić samorządowi w ciągu kilku najbliższych lat łącznie od kilku do kilkunastu milionów złotych. Termin na zajęcie stanowiska przez Burmistrza Miasta i Gminy minął 11.08.2020 roku. Jak poinformował naszą redakcję przedstawiciel oferenta nie zajął On kompletnie żadnego stanowiska w sprawie. 
 
 Postanowiliśmy sprawdzić wiarygodność oferty. Jak wynika z treści zamieszczonych na stronie internetowej Agencji, która jest adresatem propozycji firma poszczycić może się popartą sukcesami współpracą z wieloma Spółkami Skarbu Państwa czy nawet Amerykańską Izbą Gospodarczą.
 
Dlaczego więc Burmistrz Wojciech Błasiak nie reagował?
 
Czy swoim zachowaniem nie dopuścił się działania na szkodę Gminy i samych mieszkańców? Czy nie czas na działania prorozwojowe, a nie ciągłe rozliczanie poprzedników? Czas się niestety nie zatrzyma, a gmina w wielu obszarach podupada. Czy to takich działań spodziewali się mieszkańcy, dokonując swojego wyboru na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia? 
 
Skontaktowaliśmy się również bezpośrednio z osobą odpowiedzialną z ramienia oferenta za kontakt z bogatyńskim samorządem. Według informacji, które otrzymaliśmy oferta nadal "jest na stole" jednak czy Bogatyński Samorząd w osobie Pana Burmistrza podejmie rozmowy? Faktem jest, że na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej na pytanie jednego z radnych, czy takowa propozycja do Miasta wpłynęła Burmistrz odpowiedział, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Interpretacje pozostawiamy Państwu.  
 
Takie działania są w naszym odczuciu ewidentnym zaniedbaniem, brakiem inicjatywy, wizji rozwoju i postawą pełną ignorancji. Jak jest Waszym zdaniem?  Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
 
 
Wiadomość e-mail przesłany na urzędową skrzynkę, zawierający szczegółowe informacje dotyczące projektu "Rozwój z Energią 2021-2024"
 
Szanowny Panie Burmistrzu. Szanowni Państwo.  
 
  W związku z wystosowaniem z końcem czerwca 2020 roku oficjalnej oferty współpracy w zakresie
wprowadzenia kompelsowych, wielopoziomowych działań wspierających pn "Rozwoj z Energią -
2021-2024" dedykowanych dla Miasta I Gminy Bogatynia  stanowiska Samorządu do dnia dzisiejszego zwracamy się z uprzejmą prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie przedstawionej propozycji w nieprzekraczalnym terminie do 11.08.2020.
W wypadku zainteresownia prosimy o wybór jednej z opcji współpracy oraz odesłanie podpisanego, załączonego listu intencyjnego wyrażającego wolę podjęcia współpracy w zakresie przedmiotowej oferty.  Szczegóły oferty, jak również propozycje listów intencyjnych znajdują się w załącznikach.
 
Pozwolę sobie po krótce przypomnieć czym jest projekt wprowadzenia wielopoziomowych działań wspierających pn:
"Rozwój z Energią 2021-2024"
 
Działania wspierające obejmowac będą najbardziej istotne zagadnienia i  problemy w mieście i Gminie Bogatynia w tym w szczególności:
 
 • Organizacja pilotażowej edycji  Transgranicznego Forum Gospodarczego "Rozwój z Energią" na terenie Miasta i Gminy Bogatynia w  tym w szczególnosci w reakcji na pojawiające sie doniesienia o możliwosci zamknięcia w ciągu najbliższych lat kompleksu energetycznego "Turów" podjęcie rozmów i lobbing prowadzący do powstania na terenie Miasta i Gminy Bogatynia Centrum Logistycznego amerykańskiej firmy Amazon (realna możliwość powstania na terenie Gminy nawet kilku tysięcy miejsc pracy). W planowanym przedsięwzięciu wezmą udział ponadto decyzyjni przedstawiciele wielu polskich firm, wstępnie zainteresowanych inwestycjami na pograniczu polsko, czesko, niemieckim -odpowiedź na potrzeby ożywienia gospodarczego regionu
 • Organizacja pilotażowej edycji międzynarodowego, cyklicznego wydarzenia kulturalnego pn: "Border Energy Music Fastival" połączonego z wprowadzeniem nowej nagrody muzycznej na polskim rynku pn: "Muzyczny Energetyk" - rozbudowana promocja w ogólnopolskich mediach w tym również tramsmisja wydarzenia na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej o ugruntowanej rozpoznawalności. Wydarzenie z udziałem najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny muzycznej, jak również światowej sławy Headlinera zagranicznego - odpowiedź na potrzebe zbudowania korzystnego wizerunku Gminy Bogatynia na niwie ogólnopolskiej, ktory jest koniecznością dla możliwości przyciągnięcia inwestorów zewnętrznych
 • Organizacja oficjalnej Strefy Kibica Euro 2021 na terenie Miasta Bogatynia we współpracy z jednym z rozpoznawalnych klubów piłkarskich świata - FC Barcelona.
 • Propozycja restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni z jednoczesnym zapewnieniem ciągłości świadczeń medycznych mieszkańcom Miasta i Gminy Bogatynia, przy udziale jednej z czołowych spółek giełdowych w Polsce, która z sukcesami restrukturyzowała wiele jednostek Publicznej Służby Zdrowia w Polsce.
   
  Przedstawione propozycje dają szansę na kompeksowe rozwiązanie wielu problemów w regionie i z pewnością stanowić  impuls rozwojowy dla całego mikroregionu i samej Gminy Bogatynia.
   
  Z uwagi na konieczność intensyfikacji działań - planowany start realizacji części założeń już na przełomie czerwca-lipca 2021 bardzo prosimy o zajęcie stanowiska do dnia 11.08.2021 i ewentualne przesłanie w formie elektronicznej wybranej wersji podpisanego listu intencyjnego .
   
  W razie pytań i wątpliwości pozostaje do dyspozycji

 

 
środa, 13 maj 2020 09:40

Galimatias, czyli zmiany w komisji rewizyjnej.

Podczas sesji Rady Miejskiej 7 maja został zmieniony skład osobowy komisji rewizyjnej. Nie ma w sumie w tym nic nadzwyczajnego, to tylko i wyłącznie kompetencja radnych, którzy wybierają spośród siebie reprezentantów poszczególnych komisji. Komisja Rewizyjna jest jednak najważniejszą z komisji, gdyż w swoich kompetencjach ma m.in. kontrolę działalności burmistrza.

Radni podczas ubiegłotygodniowej sesji zdecydowali, że zamiast radnych Szczepanika i Szatkowskiego - wspierających obecnego burmistrza, pracować w komisji będą radni Bajsarowicz i Barbachowski.
Wielki rwetes podnieśli odwołani, zarzucając większości radnych chęć destrukcji prac komisji. Czy tak będzie, czas pokaże, jednak wielkie słowa rzucane dziś głównie przez radnego Szatkowskiego są próbą nieuczciwej manipulacji. Przypomnijmy, to przez ponad półtora roku komisja pod przewodnictwem Zbigniewa Szatkowskiego, niczego spektakularnego nie ustaliła. Bodajże dwa sprawozdania na temat działalności OSiR-u i świetlicy przy ulicy Skłodowskiej nie wniosły nic szczególnego. Jeśli były tam jakiekolwiek nieprawidłowości, należy zgłosić to do odpowiednich organów, a nie przez kilkanaście miesięcy mówić: „…że coś tam się ustala…” - jak czynił to dotychczasowy przewodniczący. Komisja rzekomo pracowała także nad budową basenu w Bogatyni. I tutaj też nie znamy żadnych ustaleń, możemy tylko od czasu do czasu usłyszeć: „…jak to było źle…”.

My jednak pytamy jak jest teraz?

Wierzymy, że pod przewodnictwem nowego przewodniczącego i w nowym składzie komisja zacznie działać bardziej efektywnie. Poznamy szczegóły jej pracy. Mamy nadzieję, że teraz komisja szybko wyjaśni stare nieprawidłowości i zajmie się bieżącą działalnością burmistrza i podległych mu organów. Wszak przez ostatnie półtora roku wiele się zmieniło, jednak nie wszystko na dobre. Wystarczy przypomnieć ubiegłoroczne zastraszanie radnych przez obecnego burmistrza oraz jego współpracowników. Sprawa wylądowała w prokuraturze. Niestety tą sprawą radny Szatkowski nie chciał się zająć, a szkoda.

W odczuciu dużej części społeczeństwa Bogatyni nasuwa się pytanie, co w tej jakże bogatej gminie się dzieje? A no niestety nic się nie dzieje! Burmistrz zamknięty w swoim gabinecie (nie ze względu na koronawirusa – sytuacja od ponad roku), od czasu do czasu udzieli wywiadu bogatyńskiej telewizji i to tyle. Czy to wszystko musi tak wyglądać, czy jedna z najbogatszych gmin w Polsce musi tak wyglądać (roczny budżet to ponad 170 mln zł.), czy tak powinna funkcjonować gmina w której sowicie opłacani urzędnicy i prezesi nie wykazują żadnych inicjatyw? Pytamy, gdzie są te szumnie zapowiadane konkursy na urzędników, prezesów, dyrektorów? Niestety komisja rewizyjna, której przewodniczył Zbigniew Szatkowski nie była zainteresowana sprawami naszej gminy i jej rozwojem, mamy nadzieję, że dziś się to zmieni.

autor: Samozwańczy Autorytet Bogatyni

środa, 01 styczeń 2020 18:43

Pod wpływem i z dożywotnim zakazem staranował samochody na parkingu [FOTO]

W środę (01.01) w godzinach popołudniowych jadący srebrnym Citroënem mężczyzna z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas w następstwie czego staranował poprawnie zaparkowane pojazdy. 

Jak poinformował naszą redakcję właściciel zniszczonego mienia, jeden z pojazdów nadaje się tylko i wyłącznie do kasacji. Świadkowie zdarzenia zgodnie potwierdzili, że kierowca, który spowodował groźną kolizje już wcześniej łamał przepisy ruchu drogowego i nie stosował się do ograniczeń prędkości.

Wezwana na miejsce policja wykonała badanie na obecność środków odurzających, wynik okazał się pozytywny. 

Sprawca groźnej kolizji został zatrzymany i przewieziony do zgorzeleckiej izby zatrzymań. Mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

fot. nadesłane przez czytelnika

 

 

 
środa, 04 grudzień 2019 10:13

Napadł z bronią na aptekę w centrum Bogatyni - padł strzał [VIDEO]Do zdarzenia doszło wczoraj (03.12) w aptece przy skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Pocztowej. 

Około godziny 16:30 zamaskowany mężczyzna w kapturze, wtargnął do apteki, rzucił saszetkę na ladę i słowami "Dawaj kasę" zażądał wydania gotówki. Farmaceutka początkowo myślał, że to głupi żart wtedy napastnik wyjął z kieszeni rewolwer i oddał jeden strzał z odległości około jednego metra w sufit nad głową kobiety.

Mężczyzna po zabraniu pieniędzy opuszczając aptekę cały czas mierzył bronią w kierunku farmaceutki. Powiadomiona policja zjawiła się w lokalu bardzo szybko.

Całe zdarzenie zarejestrowały nasze kamery, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Materiał już został przekazany policji. 

Nagranie ze względu na mocne zbliżenie jest w słabszej jakości. Mężczyzna miał ze sobą saszetkę koloru rudego z kieszonką oraz założoną bluzę z kapturem koloru białego.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • koniec
Strona 1 z 30

PRZYDATNE TELEFONY

Szpital Bogatynia: 75 773 20 31

Komisariat Policji Bogatynia: 75 779 92 20

PEC Bogatynia: 75 773 19 22

Wodociągi Bogatynia: 75 773 20 61

Zarządzanie Kryzysowe Bogatynia: 75 77 25 200

Straż Miejska: 75 77 32 408

SPONSOROWANE LINKI

Rajstopy W Eozone

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAME

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

REDAKCJA24 INFO

Otrzymuj powiadomienia o nowościach!

Subskrybuj nowości i dowiedz się pierwszy o ważnych informacjach z Twojego miasta!
Top
X

Prawa autorskie!

Kopiowanie tekstu oraz zdjęć zostało zablokowane!

Wykorzystuję tu pliki cookies do prawidłowego działania strony: w celu analizy ruchu na stronie, zapewniania funkcji społecznościowych oraz korzystania z narzędzi marketingowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.